Zamknij

Ceny gazu w górę już od października. Podwyżka jest już zatwierdzona

16.09.2021 17:19
Rachunki za gaz w górę
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

To już pewne. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził wyższe stawki za gaz od jednego z największych dostawców. Więcej zapłacimy już od października 2021 roku.

Gaz coraz droższy. Jak informuje URE, już od 1 października 2021 roku gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą więcej za zużycie gazu.

Przy rosnącej inflacji taka podwyżka to cios dla domowych budżetów. Spółka szacuje, że jej klienci zapłacą średnio o 7,4 proc. więcej.

Ceny gazu w górę. Klienci PGNiG zapłacą więcej

„16 września 2021 roku Prezes URE na wniosek PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. (PGNiG OD) zatwierdził trzecią w tym roku zmianę taryfy tej spółki. Taryfa PGNiG OD obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych, ponieważ jest to jedyna grupa, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator” – czytamy w komunikacie URE.

Poprzednie podwyżki miały miejsce w kwietniu i w lipcu 2021 roku. Najpierw gaz podrożał o 5,6 proc. Druga podwyżka sięgnęła 12,4 proc., a od października 2021 roku klienci zapłacą średnio o 7,4 proc. więcej.

Skąd kolejne podwyżki? Urząd argumentuje wzrosty cen sytuacją na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie ceny również rosną. Kto o ile zapłaci za gaz od przyszłego miesiąca?

  • Tzw. kuchenkowicze, czyli osoby używające gazu jedynie do przygotowywania posiłków, w najmniejszym stopniu odczują podwyżki. URE szacuje, że ceny w ich przypadku skoczą o 3,36 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 72 grosze miesięcznie.
  • Nieco więcej zapłacą ci, którzy używają gazu do grzania wody. W ich przypadku opłata wzrośnie o 4,63 proc., czyli 4,48 zł miesięcznie.
  • Największe podwyżki odczują klienci, którzy wykorzystują gaz do ogrzewania domu. W tej grupie wzrost cen sięgnie 4,8 proc., co przełoży się na podwyżkę rzędu 17 zł miesięcznie.

RadioZET.pl/PAP/URE