Zamknij

Opłaty za prąd i gaz. URE tłumaczy, jak zmienią się nasze rachunki

21.01.2021 11:37
Opłaty za prąd i gaz 2021
fot. Yevhen Prozhyrko/shutterstock (ilustracyjne)

2021 rok to czas nowych podatków i podwyżek już istniejących opłat. Urząd Regulacji Energetyki podsumował, o ile zapłacimy w tym roku za prąd i gaz.  

Prąd w górę, gaz nieco tańszy. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już taryfy dostawców energii i gazu i podsumował, jak będą wyglądały rachunki Polaków.

Rachunki za prąd będą wyższe nie tylko za sprawą podwyżki cen energii, ale także przez nową opłatę mocową. Jest też dobra wiadomość: gaz jest nieco tańszy niż w ubiegłym roku.

Prąd jeszcze droższy

Średnio 8 złotych więcej każdego miesiąca zapłacimy za energię elektryczną – wylicza URE. Na taki rachunek składa, co do zasady,  się koszt sprzedaży energii i jej dostawy. Od tego roku na rachunkach odbiorów pojawi się jeszcze jedna pozycja: opłata mocowa.

Ta wynika wprost z przyjętej w 2017 roku ustawy o rynku mocy, która „tworzy mechanizm wynagradzania wytwórców energii za utrzymywanie dyspozycyjności”. Innymi słowy, to opłata za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. Jej wysokość zależna jest od zużycia energii.

URE podsumowuje, że rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną od ok. 9 do ponad 10 proc., co przekłada się na kwotowy wzrost płatności o około 8 złotych miesięcznie.

Podwyżki prądu - URE
fot.

Podwyżki dla gospodarstw domowych korzystających z usług firmy ENEA Oparator/ENEA wzrosną przy średnim zużyciu 1777 kWh rocznie, o prawie 8 złotych, czyli ponad 10 proc. Dla klientów firmy ENERGA Operator i Energa Obrót podwyżka wyniesie również 8 zł, co oznacza wzrost o 9 proc. W przypadku dostawcy PGE Obrót i PGE Dystrybucja opłata wzrośnie od 8,2 zł do 8,7 zł, czyli maksymalnie o prawie 11 proc. Tauron Dystrybucja i Sprzedaż przewiduje 10-proc. podwyżki, co przekłada się na rachunek wyższy średnio o 8 zł.

Gaz w 2021 roku nieco tańszy

URE tłumaczy, że rachunek za gaz podobnie jak przypadku energii łączy cenę surowca i koszt jego dostarczenia. Największa część odbiorów gazu ziemnego obsługiwana jest przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG) oraz PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD).

URE podsumowuje, że w kalkulacjach całkowitych cen gazu wziął pod uwagę podwyżkę taryfy za dystrybucję surowca i obniżkę cen gazu. Efekt? Kompleksowe płatności (tj. łączny rachunek za gaz oraz jego dostawę) odbiorców w gospodarstwach domowych w 2021 roku po wprowadzeniu w życie tych taryf spadną od ok. 0,5 do ok. 1,7 proc.

Rachunki za gaz -ure
fot.

Zatem odbiorcy, którzy używają gazu wyłącznie do gotowania, zapłacą średnio o ok. 10 groszy mniej miesięcznie. Ci, którzy używają gazu do ogrzania domu i zużywają go średnio więcej niż tzw. „kuchenkowicze”, zapłacą ponad 4 zł mniej miesięcznie.

RadioZET.pl/URE