Zamknij

Opłata za prąd i gaz. Jakie podwyżki w 2021 roku?

01.12.2020 14:51
Rachunki za prąd i gaz 2021
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Za prąd zapłacimy więcej. Energia będzie droższa m.in. za sprawą opłaty mocowej. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyjaśnia, na jakie podwyżki powinniśmy szykować portfele.

Ceny prądu wzrosną, ale nieznacznie – ocenia prezes URE Rafał Gawin. Jak dodał, nie widzi też podstaw dla wzrostu taryfy za gaz.

Ostatni kwartał to dla URE czas zatwierdzania taryf za prąd i gaz na kolejny rok. Sprzedawcy i dystrybutorzy  kalkulują koszty, które z kolei przekładają się na ceny dla odbiorców końcowych, czyli konsumentów.

Ceny prądu i gazu w 2021 roku. Prezes URE: nieznacznie podwyżki

To już pewne. Za prąd zapłacimy więcej za sprawą tzw. opłaty mocowej, czyli nowej pozycji na rachunkach. Czy sami sprzedawcy energii zaproponują wyższe stawki? Prezes URE wyjaśnia, że podwyżki będą nieznaczne.  

Nie spodziewam się specjalnie dużych wzrostów w taryfie na obrót energią elektryczną.  Nie widzę fundamentalnych czynników na rzecz istotnych zmian w stosunku do obecnie obowiązujących taryf. Myślę, że nastąpi pewna korekta w górę, ale raczej na poziomie niewiele wyższym od inflacji 

Rafał Gawin, prezes URE

Jak wskazał Gawin, w taryfach największą wagę mają koszty zakupu energii, a na Towarowej Giełdzie Energii kontrakty z dostawą na 2021 r. zasadniczo niewiele różnią się o tych, zatwierdzonych w taryfach na 2020 r.

- W mojej ocenie, największy wpływ na rachunki odbiorców będą miały łącznie opłata mocowa oraz opłata OZE - ocenił Gawin.

Zobacz także

Gawin pytany przez PAP mówił także, że nie spodziewa się podwyżek cen gazu od największego dostawcy – PGNiG.

- Dziś nie widzimy podstaw, by taryfa największego sprzedawcy gazu - PGNiG Obrót Detaliczny - miała wzrosnąć - ocenił prezes URE Rafał Gawin.

Jak ocenił, wzrosty cen gazu na rynkach są mało prawodopodobne.  - Dzisiaj  ceny gazu są najniższe od wielu lat – dodał.

RadioZET.pl/PAP