Zamknij

Ceny gazu drastycznie w górę. Podwyżki aż o 941 proc.

13.10.2021 20:34
Ceny gazu drastycznie w górę. Podwyżki aż o 941 proc.
fot. EAST NEWS

Czy gigantyczne podwyżki gazu na europejskich giełdach odczujemy także w prywatnych portfelach? Wicepremier Jacek Sasin powiedział w środę (13 października 2021), że surowiec zdrożał aż o 941 proc., ale PGNiG nie podniosło ceny i dziś "niweluje te podwyżki własnymi staraniami".

Gaz notuje rekordowo wysokie podwyżki na giełdach europejskich. Ceny tego surowca wzrosły już o 941 proc. Wicepremier Jacek Sasin powiedział w środę (13 października 2021), że wyższe kwoty są widoczne w miejscach, gdzie zaopatruje się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Minister aktywów państwowych podkreślił jednak, że spółka dotąd nie podniosła ceny i dziś "niweluje te podwyżki własnymi staraniami".

W pierwszym tygodniu października 2021 pisaliśmy, że  ceny błękitnego paliwa rosną błyskawicznie na rynkach międzynarodowych, jak i w Polsce. Na rynku spot Towarowej Giełdy Energii gaz w ciągu miesiąca podrożał o 100 procent, to 500 zł za MWh. Przed rokiem wycena była ponad 10 razy niższa: 30 zł za MWh. h

Gaz drożeje o kilkaset procent. Ceny surowca w górę

Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej podał w Sejmie dwie miny w Wielkopolsce, jako przykład miejsc, w których wzrosły rachunki gaz.

Paliwo 6 zł i drożeje. Panie premierze Sasin, ten pana prąd niestety ciągle drogi. Do tego podwyżka nawozów sztucznych dla rolników. Tak nie może być. Dlatego wniosek formalny o przerwę i rzetelną informację rządu na temat podejmowanych kroków przeciwko drożyźnie, która zalewa Polskę

Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej

Wywołany do tablicy wicepremier nie zostawił pytań przedstawiciela Koalicji Polskiej bez odpowiedzi.

- Jeśli pan mówi dziś o drogim gazie, to tak, rzeczywiście gaz podrożał. 941 proc. zdrożał gaz w Europie, na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać PGNiG – powiedział Jacek Sasin.

A wiecie państwo, dlaczego zdrożał? Bo daliście, wy - tak, wy daliście, i Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej, pozwolił Rosjanom szantażować Europę nie sprzeciwiając się budowie Nord Stream 2. To jest prawdziwy powód tego, co dzisiaj przeżywamy. I dzisiaj robimy wszystko, żeby te podwyżki Polaków nie dotknęły

Jacek Sasin, wicepremier

Szef resortu aktywów państwowych podkreślił, że PGNiG nie podniosło ceny: - Jeśli pan mówi o podwyżce w niektórych gminach, to one zostały wprowadzone przez prywatne firmy, a nie przez PGNiG. Proszę nie kłamać – dodał Sasin.

RadioZET.pl/PAP/Aneta Oksiuta