Zamknij

Ceny gazu niższe od lipca. Duda: to oznacza 1800 zł oszczędności

01.07.2020 13:07
Ceny gazu 2020. Od 1 lipca niższe rachunki od PGNiG
fot. SergeyIT/Shutterstock (ilustracyjne)

Od środy 1 lipca ceny gazu dla odbiorców indywidualnych są niższe. To efekt niższej taryfy zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki. Do sprawy odniósł się walczący o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

Ceny gazu obniżyła spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Jak wyjaśnił URE, w nowej taryfie ceny gazu obniżono o 10,6 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie.

Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku płaconej PGNiG OD o 9,8 proc. dla odbiorców używających gazu. Do obniżki przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energi.

Andrzej Duda: to efekt skutecznej polityki 

Jak wyjaśnia PGNiG w nowej taryfie obowiązującej od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r., gospodarstwa domowe płacą rachunki za gaz średnio o 13,5 proc. niższe niż pod koniec grudnia 2015 roku.

Zobacz także

Oznacza to, że łączne, uśrednione oszczędności na rachunkach od początku 2016 roku do końca 2020 roku, wyniosą do 137 zł dla Klientów korzystających z gazu do przygotowywania posiłków, do 645 zł dla Klientów korzystających z gazu do podgrzewania wody i nawet do 1740 zł dla Klientów ogrzewających gazem mieszkania lub domy.

PGNiG Obrót Detaliczny ma ponad 7 mln klientów. 

Do cen gazu, polityki PGNiG oraz sporu z rosyjskim Gazpromem odniósł się w środę prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie).

Duda na spotkaniu z mieszkańcami przypomniał, że rosyjski Gazprom przelał do polskiej spółki PGNiG 1,5 mld dolarów; jak mówił Duda, zwrot tych środków, to efekt wygranego sporu z rosyjskim dostawcą.

Na początku czerwca PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w którym m.in. uzgodniono, że do 1 lipca 2020 r. rosyjski koncern zwróci ok. 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz dostarczany po 1 listopada 2014 r. Zwrot nakazał w marcowym wyroku arbitraż w Sztokholmie. Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński poinformował w środę, że pieniądze od Gazpromu są już na koncie polskiej spółki.

Zobacz także

To w ogóle efekt skutecznej polityki - jeżeli chodzi o dywersyfikację dostaw gazu, którą prowadzimy, ponieważ stajemy się coraz mocniejsi, mamy coraz więcej dostaw gazu skroplonego do Polski przez terminal LNG w Świnoujściu

Andrzej Duda

Dodał, że wygrana z Gazpromem ma swoje przełożenie na ceny gazu. - Od dzisiaj (środa, 1 lipca - przyp. red.) ceny gazu dla państwa są o 10,5 procent niższe niż do tej pory, jeżeli do tego dodamy, że od 2015 roku, odkąd zostałem prezydentem RP, te ceny cały czas trochę spadały, w sumie całe zmniejszenie się cen na przestrzeni ostatnich 5 lat, wliczając dzisiejszą obniżkę, która od dzisiaj się zaczyna to jest prawie 18 procent - powiedział prezydent.

Jak mówił, dla zwykłej rodziny oznacza to prawie 1800 złotych oszczędności.

RadioZET.pl/PAP