Zamknij

Szykują się podwyżki. Więcej zapłacimy za prąd i ciepło

20.07.2021 14:13
Szykują się podwyżki
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Urząd Regulacji Energetyki mówi jasno: podwyżki są nieuniknione. Droższe będzie ogrzewanie, więcej zapłacimy też za prąd i gaz.

Podwyżki są nieuniknione – mówi prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

- Trudno się spodziewać, by ceny energii spadały, bo nie możemy negować sytuacji, jaką obserwujemy na rynku. Trzeba się nastawić na wzrost cen – mówi przedstawiciel urzędu. Za co zapłacimy więcej?

Nadchodzi fala podwyżek. Droższe ogrzewanie, prąd i gaz

Gawin w rozmowie z dziennikiem ocenił, że ceny energii będą rosły za sprawą dodatkowych kosztów wynikających z emisji CO2.

- Uprawnienia do emisji w czerwcu kosztowały już 55 euro/t i nawet więcej. To około 245 zł – wartość samego podatku węglowego, który wlicza się do ceny energii - powiedział szef URE.

To ogromny wzrost. Zaczęliśmy ciężko pracować, by zmienić tę sytuację, i świadczy o tym zmieniająca się struktura krajowego miksu energetycznego 

Rafał Gawin, URE

Przedstawiciel urzędu dodał, że URE stawia na odnawialne źródła energii np. fotowoltaikę. To jednak nie wystarczy – nadal potrzebne jest finansowanie infrastruktury energetycznej i tworzenie rezerw. A dodatkowe koszty widać na rachunkach odbiorcy końcowego.

Na jakie ceny prądu będą mogły liczyć gospodarstwa domowe w 2022 roku? Rafał Gawin odpowiada wprost: nie niższe niż obecnie. Prezes URE dodał jednak, że w negocjacjach z dostawcami energii walczy o to, by nie przenosić na odbiorców końcowych kosztów podwyżek. Firmy energetyczne w swojej wycenie kierują się jednak rynkiem giełdowym, a tam obniżek nie było od dawna.

Gawin dodał, że "oczywiście ceny ciepła będą rosły, ale z przyczyn takich jak ceny prądu – ciepłownie oparte są przede wszystkim na paliwie węglowym".
Gaz także będzie droższy. Od 1 sierpnia bieżącego roku ceny surowca dla gospodarstw domowych w taryfie największego sprzedawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - wzrosną o ponad 12,4 proc.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita