Zamknij

Akcyza na e-papierosy od stycznia 2020? To pomysł resortu zdrowia

20.11.2019 08:32
Ceny e-papierosów 2020 w górę. Akcyza od 1 stycznia
fot. EAST NEWS

Podatek akcyzowy obejmie płyn do e-papierosów i tzw. wyroby nowatorskie. Zgodnie z projektem ceny elektronicznych papierosów miały wzrosnąć dopiero od lipca 2020 roku. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Posłowie chcąc jednak przyśpieszyć wejście w życie ustawy. Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita”, e-papierosy miałby być objęte akcyzą już od początku 2020 roku. Wnioskować o to miał resort zdrowia z ministrem Łukaszem Szumowskim na czele. . Ministerstwo i Główny Inspektorat Sanitarny wielokrotnie ostrzegało o zagrożeniach płynących ze stosowania e-papierosów, szczególnie wśród młodzieży.

Zobacz także

Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych – zgodnie z projektem -  ma wynosić 50 groszy za mililitr. Z kolei dla wyrobów nowatorskich będzie na poziomie 141,29 złotych za kilogram i 31,41 procent średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.

Dziennik pisze jednak o poprawce, zgodnie z którą ceny wzrosną jeszcze bardziej. Akcyza na e-papierosy wyniesie 55 groszy za 1 ml płynu – podaje gazeta.

Zobacz także

Tradycyjne papierosy też podrożeją 

Dziennik przypomina, że w nocy z wtorku na środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy podwyższającej akcyzę na wyroby tytoniowe i alkoholowe o 10 procent. Rada Ministrów przyjęła go w tzw. trybie odrębnym, bez konsultacji z zainteresowanymi podmiotami. Projektem zajmie się teraz komisja.
Jak mówił wiceminister finansów Leszek Skiba, przedstawiając projekt, zmiana przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami - czyli alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie. Jak zapewnił, podwyżki cen alkoholu i papierosów będą „symboliczne”.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”