Zamknij

Ceny cukru spadły najbardziej. Co jeszcze taniało najszybciej?

Olga Papiernik
27.07.2018 12:53
kostka cukru
fot. rawpixel on Unsplash

Spośród surowców najbardziej w pierwszym półroczu staniał cukier. Europejscy rolnicy mają więc powód do zmartwień. W dalszej kolejności największe spadki dotyczyły aluminium o palladu.

- Ceny cukru spadły o 20 proc., co jest związane z bardzo wysoką podażą tego surowca - mówi Michał Stajniak, ekspert XTB. - Podaż bardzo wzrosła, gdy w UE zniesiono limity produkcyjne.

UE przez wiele lat chroniła rolników, subsydiując uprawiających buraki cukrowe, w zamian za zmniejszenie upraw do ilości wynikającej z przyjętych limitów. Ta zasada chroniła też polskich rolników. Tracili na tym rolnicy z najbiedniejszych krajów. Po zniesieniu limitów rolnicy zwiększyli uprawy, choć było wiadomo, że nadmiar cukru wywoła spadek cen.

Na surowcowych rynkach po cukrze najbardziej straciło aluminium. Ceny spadły, pomimo nałożenia ceł przez USA, w ramach wojen handlowych. Ten spadek wynika z tego, że chińskie aluminium nie ma rynków zbytu.

Trzecim, największym przegranym jest pallad, zaliczany do metali szlachetnych. Spadek cen związany jest z popytem ze strony firm motoryzacyjnych.

- Pallad jest wykorzystywany do produkcji samochodowych katalizatorów, a popyt maleje ze względu na trend przechodzenia na samochody elektryczne - wyjaśnia M.Stajniak z XTB.

MarketNews24/OP