Zamknij

Pieczywo droższe nawet o 20 procent. Szykują się podwyżki

27.04.2020 08:02
Ceny chleba w górę. Droższa mąka i makarony - podwyżki w sklepach
fot. RossHelen/Shutterstock (ilustracyjne)

Młyny płacą za zboże nawet o jedną czwartą więcej niż dotychczas. To przełoży się na ceny chleba – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zboże drożeje, a to zła wiadomość dla przemysłu piekarniczego. W młynach kończą się zapasy i niebawem trzeba będzie kupić pszenicę, za którą młynarze zapłacą nawet 20-25 procent więcej. Efekt? Nawet o 20 procent podrożeją pieczywo, makarony i kasze.

„Gazeta Wyborcza” wskazuje, że pszenica w czasie pandemii podrożała z 750 złotych za tonę w styczniu do 940 złotych pod koniec kwietnia. Do wzrostu cen przyczyniła się panika w związku koronawirusem i zwiększony popyt na produkty mączne.

Zobacz także

Branża już początkiem kwietnia apelowała do ministra rolnictwa o uruchomienie rezerw zbóż zgromadzonych przez Agencję Rezerw Materiałowych. Jak mówi dla dziennika prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Krzysztof Gwiazda, resort nie zareagował na apel związkowców.

Argumentowaliśmy, że przy obecnym eksporcie i cenach, jakie eksporterzy oferują rolnikom, my nie możemy z nimi wygrać i nie mamy gdzie kupić ziarna. Uruchomienie rezerw państwowych mogłoby zahamować wzrost cen 

– mówi prezes związku Krzysztof Gwiazda

Jak wzrost ceny zboża przełoży się na cenę chleba? Młynarze muszą wyliczyli, w jaki sposób droższa pszenica będzie rzutowała na cenę mąki. Ta będzie droższa nawet o 15-20 procent. W ślad z droższą mąką podrożeją produkty tj. makarony, kasza i pieczywo.

Zobacz także

„Gazeta Wyborcza” prognozuje, że to wcale nie musi być koniec podwyżek. Pszenicy brakuje niemal na całym świecie.

RadioZET.pl/”Gazeta Wyborcza”