Zamknij

Ceny biletów PKP w górę. Powód? Wzrost kosztów energii

12.01.2022 17:27
Ceny biletów PKP w górę. Powód? Wzrost kosztów energii
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Aktualizacja cen biletów kolejowych została spowodowana wzrostem cen energii trakcyjnej. Tylko w ciągu ostatnich 8 lat podniósł się on o 65 proc. Zmiana cennika wchodzi w życie w czwartek (13 stycznia 2022 roku).

Transport kolejowy jest wybierany przez wielu pasażerów z powodu atrakcyjności cenowej, oszczędności czasu lub wygody, przez kierowców, którzy sami nie muszą siedzieć za kółkiem przez kilka godzin. PKP Intercity już dwa lata temu zapowiadało internet w większości pociągów do 2023 roku.

Obecnie w polskich pociągach brakuje tysięcy maszynistów. Przez wyśrubowane przepisy do zawodu trudno się dostać, a drogie pociągi jeżdżą za wolno.

Ceny biletów PKP w górę przez rosnące koszty energii

PKP Intercity od lat nie zmieniała taryfikatora. Teraz wraz ze zmianą cennika, spółka na niektórych trasach zlikwidowała Bilet Taniomiastowy, który był rozwiązaniem tymczasowym. Ta wprowadzona kilka lat temu oferta umożliwiała zakup biletu za niższą cenę na trasy będące w trakcie remontu.

Po zakończeniu modernizacji linii kolejowych polepszyły się warunki podróżowania, stąd od 13 stycznia 2022 roku zmniejsza się liczba relacji, na których obowiązywał Bilet Taniomiastowy. Przykładowo, oferta nie obowiązuje już na trasach: Warszawa – Łódź, Kraków – Katowice, Trójmiasto – Olsztyn, Poznań – Wrocław.

Kto może jeździć taniej? Uprawnione są do tego osoby, którym przysługują ulgi ustawowe. Studenci otrzymają zniżkę wysokości 51 proc., a posiadacze Karty Dużej Rodziny 37 proc. Ulgi ustawowe łączą się z ulgami handlowymi, np. z ofertą Promo. Spółka jako przykład podaje przejazd Pendolino np. między Warszawą Centralną a Gdańskiem Głównym, za który studenci zapłacą 24 zł. Szczegóły zamieszczone są w wyszukiwarce przewoźnika.

RadioZET.pl/PAP MediaRoom