Zamknij

Ceny paliw. Polak za średnią pensję kupi dwa razy mniej niż Niemiec

14.07.2021 16:10
Ceny paliwa w Polsce
fot. Marek BAZAK/East News

Polak zatankuje za średnią krajową 808 litrów, Niemiec – 1786 litrów benzyny – wyliczają analitycy. Prezes Orlenu Daniel Obajtek przekonuje tymczasem, że w Polsce na tle UE i tak jest wyjątkowo tanio.

Ceny benzyny w górę. O rosnących i nieproporcjonalnych do polskich pensji wydatkach na paliwo informował z początkiem miesiąca lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, który zorganizował konferencję przed jedną ze stacji Orlen. W odpowiedzi na postulat obniżki cen prezes naftowego giganta Daniel Obajtek odpowiedział politykowi, że „u nas i tak jest tanio”.

Czy faktycznie Polska jest liderem na tle Unii Europejskiej pod względem cen benzyny? Analitycy z Picodi sprawdzili, jak zmieniły się ceny i ile litrów paliwa kupią Polacy za przeciętną pensję.

Ceny paliw w górę. O ile więcej płacimy za benzynę?

Odmrażanie gospodarki to także nowe otwarcie dla rynku ropy. Początek pandemii przyniósł rekordowe obniżki cen, ale nie trwało to długo. W pierwszej połowie 2021 roku paliwa odnotowały już solidne wzrosty w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roku. Największe skoki cenowe zanotowały Węgry (+20,2 proc.), Turcja (+19,4 proc.) i Luksemburg (+16,9 proc.).

O ile wzrosły ceny paliw w Polsce? W rankingu najszybciej drożejącej benzyny uplasowaliśmy się na 8 miejscu ze wzrostem równym 13 proc. Pod względem samych cen Polska również notuje raczej średni wynik. Najtaniej jest w Rosji, gdzie za litr benzyny płaci się 54 eurocenty.  Na drugim końcu zestawienia, z najwyższą ceną za paliwo, znajduje się Holandia - 1,72 euro za litr. „W Polsce średnia cena w I połowie 2021 roku wyniosła 5,03 zł, czyli 1,11 euro plasując nasz kraj na 10. pozycji spośród 42 uwzględnionych państw” – piszą analitycy.

Na rosnące ceny paliw w Polsce uwagę zwracał szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który postulował, by Orlen  zszedł z ceny paliwa.Dziś, mimo niekorzystnych warunków makro, paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie. Porównując ceny do średnich zarobków, Polacy mogą dziś kupić dwa razy więcej paliwa niż za rządów PO-PSL” – odpowiedział prezes Orlenu Daniel Obatek.

Analitycy z Picodi wyliczyli, ile dokładnie litrów paliwa Polacy mogą zakupić za średnią pensję. Okazuje się, że na tle Europy pozostajemy jednak nieco w tyle.

Cena benzyny a pensje w Europie

Ile litrów paliwa kupimy za średnią pensję? Przyjmując, że statystyczny Polak zarabia 5637,34 zł, czyli nieco ponad 4 tys. zł na rękę, analitycy wyliczyli, że gdyby taki kierowca całe wynagrodzenie mógł poświęcić na zakup paliwa, kupiłby maksymalnie 808 litrów. To mniej niż rok temu, kiedy siła nabywcza ówczesnej średniej krajowej wynosiła 832 litry benzyny. Taki wynik plasuje nas na 25. miejscu w rankingu najtańszych (w zestawieniu ze średnią pensją) paliw.

ceny benzyny
fot.

Liderem pozostaje Szwajcaria, gdzie za średnią pensję zakupić można 3,5 tys. litrów paliwa. Dla porównania Niemiec za średnią krajową kupi 1786 litrów benzyny.

Analitycy wskazują, że w ogólnoświatowym rankingu siły nabywczej wynagrodzeń podium nieprzerwanie okupują kraje takie jak Katar (6,5 litrów paliwa za średnią pensję), Arabia Saudyjska i Kuwejt (po 5,1 tys. litrów).  

RadioZET.pl/ Picodi.com