Zamknij

Benzyna podrożeje? UE planuje nową opłatę

15.09.2020 18:02
Ceny benzyny w górę
fot. Shutterstock/nata-lunata (ilustracyjne)

Opłata za emisję CO2 miałaby być wliczona w cenę benzyny i oleju napędowego. O nowych planach Komisji Europejskiej informuje portal Wysokienapiecie.pl.

Benzyna podrożeje. Unia Europejska dąży do ograniczenia emisji CO2 także przez kierowców, a nowa opłata ma w tym pomóc. W jaki sposób?

Portal Wysokienapiecie.pl informuje o nowym projekcie Komisji Europejskiej, który zakłada włączeniu transportu drogowego UE do systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Benzyna i olej napędowy podrożeją

Komisja Europejska podejmuje kolejny krok w walce o czyste powietrze. Redukcji emisji dwutlenku węgla ma sprzyjać planowane przez UE włączenie całego sektora transportowego i budownictwa do systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS).

Zobacz także

Portal wyjaśnia, że obecnie uprawnienia na tym rynku kupują przede wszystkim elektrownie (węglowe i gazowe) oraz duży przemysł – czyli podmioty emitujące CO2.

Na czym miałoby polegać włączenie do systemu kierowców? Ci, choć są emitentami CO2, nie będą musieli kupować uprawnień do emisji. Taki obowiązek przypadnie producentom paliw ich importerom. W konsekwencji cenę tych zmian i tak zapłacą kierowcy.

Eksperci tłumaczą w rozmowie z portalem, że wówczas za benzynę i olej napędowy zapłacimy o ponad 60 gr/l więcej niż obecnie.

Zobacz także

Z pomysłem Komisji Europejskiej nie zgadzają się ekolodzy. Ich zdaniem cena zakupu praw do emisji CO2 nie sprawi, że konsumenci zmienią praktyki. Jak podaje portal, droższa benzyna nie będzie miała znaczenia dla tych, których stać na luksusowe samochody.

Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych ostrzega, że nowe prawo uderzy w mniej zamożnych kierowców, których nie stać na zakup samochodu elektrycznego. - Będą oni skazani na użytkowanie starego samochodu spalinowego i kupowanie do niego coraz droższego paliwa – tłumaczy Rafał Bajczuk z FPPE.

RadioZET.pl/Wysokienapiecie.pl