Zamknij

Ile zarobi prezes CPK? „Fakt” pisze o gigantycznej kwocie

10.12.2019 09:55
Centralny Port Komunikacyjny. Wynagrodzenie prezesa spółki konkurs
fot. Shutterstock/tsyhun (ilustracyjne)

Państwowa spółka Centralny Port Komunikacyjny szuka chętnego na stołek prezesa. Ogłoszono konkurs, a stawką w tej grze jest - zdaniem "Faktu" gigantyczne wynagrodzenie. CPK odniósł się do tych doniesień. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jak ustalił „Fakt”, wynagrodzenie prezesa opiewa na bajońską sumę – 114 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Jak wylicza dziennik, to niemal sześć razy więcej niż kwota, którą zarabia prezydent Duda. Pensja prezydenta to 20 tysięcy złotych brutto – wskazuje gazeta.

Do doniesień „Faktu” odniósł się CPK, który zdementował te informacje. Jak czytamy w komunikacie, kwota 114 tysięcy złotych jest niemożliwa do uzyskania, zgodnie z obowiązującymi w spółce zasadami wynagradzania.  Zarobki w CPK reguluje bowiem ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, która wprowadza ograniczenia, co do wysokości pensji.

CPK podaje, że aktualne wynagrodzenie wszystkich członków zarządu, w tym prezesa, w spółce CPK wynosi 44 tysięcy złotych brutto. Prezes na rękę zarabia zatem prawie 29,5 tysiąca złotych.

Jak wskazuje CPK, wysokość wynagrodzenia prezesa CPK zostanie wyznaczona przez radę nadzorczą po rozstrzygnięciu konkursu.

Zobacz także

Jak nieoficjalnie przekazuje gazeta, faworytem partii rządzącej jest Mikołaj Wild, do niedawna pełnomocnik rządu w sprawie CPK. Od listopada na tym stanowisku zastąpił go Marcin Horała.

Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycja infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tysięcy ha. W pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo nawet 100 milionów.

Zobacz także

Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 roku.

RadioZET.pl/PAP/”Fakt”