Zamknij

Centralny Port Komunikacyjny pochłonie 13 miliardów złotych

28.10.2020 15:23
CPK to miliardowe koszty dla budżetu
fot. Jaromir Chalabala/shutterstock (ilustracyjne)

Rząd przyjął uchwałę w sprawie programu inwestycyjnego w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. To przedsięwzięcie będzie słono kosztować.

Centralny Port Komunikacyjny to kluczowa inwestycja rządu Prawa i Sprawiedliwości. W planie jest budowa megalotniska wraz węzłem przesiadkowym.

Pierwszy etap tej inwestycji zaplanowano na lata 2020-2023. Koszty? 12,8 mld złotych – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Centralny Port Komunikacyjny. Ile kosztować będzie ta inwestycja?

- Łączne koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego w latach 2020-2023 oszacowano na ok. 12,8 mld zł - poinformował CIR.

Zobacz także

Skąd rząd weźmie taką kwotę? W komunikacie CIR wskazano, że zaplanowane na ten okres inwestycje będą realizowane głównie z wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych.

To założenia przyjętej przez rząd uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego – "Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap I. 2020-2023".

Zobacz także

W komunikacie czytamy, że rząd chce „stworzyć system transportu pasażerskiego poprzez wybudowanie i eksploatację rentownego, nowoczesnego węzła transportowego, który uzyska miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych portów lotniczych świata”. CIR wskazuje, że realizacja tego projektu została podzielona na etapy.

Pierwszy etap zaplanowano do 2023 roku. Rząd wyda 13 mld złotych na prace związane z „planowaniem i opracowaniem założeń projektowych”. CIR wskazał, że na bieżący rok przewidziany jest także zakup nieruchomości. Kolejny rok dla CPK upłynie pod znakiem przygotowania projektu tzw. master planu lotniska i złożenia wniosku ws. uwarunkowaniach środowiskowych. Etap ten zakończy w 2023 przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko i wielobranżowej koncepcja architektoniczna terminalu pasażerskiego. Także w 2023 r. inwestor planuje uzyskać decyzję lokalizacyjną.

Zobacz także

Megalotnisko ma powstać do końca 2027 roku. CIR wyjaśnił, że na Centralny Port Komunikacyjny składa się port lotniczy Solidarność i węzeł komunikacyjny. Inwestycja obejmuje budowę tzw. airport city – znajdą się tam centra biznesowe, hotele, parkingi, budynki usługowe i centrum logistyczne.

CPK zakłada rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tysięcy ha. W pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo nawet 100 milionów.

RadioZET.pl/PAP