Zamknij

Co dalej z CPK? Horała: zwlekanie jest wbrew polskiej racji stanu

22.06.2020 10:56
Centralny Port Komunikacyjny po wyborach. Co dalej z megalotniskiem?
fot. Jakub Kaminski/East News

Centralny Port Komunikacyjny podzielił polityków tuż przed wyborami prezydenckimi. Partia rządząca deklaruje kontynuację prac, a opozycja zapowiada, że po ewentualnej wygranej wycofa się z budowy.

Centralny Port Komunikacyjny to największa inwestycja zainicjowana przez Prawo i Sprawiedliwość. W dobie pandemii i konieczności gromadzenia oszczędności jej dalsze finansowanie stanęło pod znakiem zapytania. Oliwy do ognia dolewają politycy opozycji, którzy deklarują wprost, że po ewentualnej wygranej nie będą kontynuowali prac nad budową megalotniska.

To nie czas na drogie, polityczne projekty, ale na nową solidarność. Miliardy na CPK, przekop Mierzei czy Polską Fundację Narodową należy przeznaczyć na służbę zdrowia, ochronę miejsc pracy i bezpieczeństwo” – czytamy we wpisie Rafała Trzaskowskiego na Facebooku. PiS zapewnia jednak, że nie wycofa się z inwestycji.

Horała: odsunięcie w czasie budowy CPK przeciwne polskiej racji stanu

Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK odniósł się do słów kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego ws. tej inwestycji. Kandydat opozycji mówił o tym, że „dziś potrzebą Polek i Polaków nie jest budowanie jednego z największych portów lotniczych na świecie”.

Zobacz także

Innego zdania jest przedstawiciel partii rządzącej, który na antenie TVP Info odparł, że odsunięcie w czasie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego „jest przeciwne polskiej racji stanu i oznacza, że miliardy euro nie trafią do Polski, tylko do innych państw”.

 To jest jasne postawienie się pana Trzaskowskiego po stronie przeciwnej polskiej racji stanu, bo chce aby miliardy euro nie trafiły do Polski, nie przełożyły się na zarobki Polaków, tylko poszły do innych krajów 

- powiedział Horała

Polityk przekonywał, że budowa CPK jest w interesie Polaków i inwestycja ta wpłynie na poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce. Mówił o rozwoju komunikacji, na czym zyskać miałby każdy Polak.

Prawie każdy mieszkaniec Polski zyska na tym programie inwestycyjnym. Jeśli pan Trzaskowski chce go zlikwidować, to chce po prostu zaszkodzić Polsce

– dodał Horała

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 kilometrów na zachód od Warszawy, na obszarze około 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie.

RadioZET.pl/PAP