Zamknij

Wszystkie dane w jednym miejscu. Powstanie Centralna Informacja Emerytalna

09.10.2019 14:50
Powstanie Centrum Informacji Emerytalnej
fot. Shutterstock/NemanjaMiscevic (ilustracyjne)

Można będzie sprawdzić stan konta emerytalnego i dowiedzieć się, na jakie świadczenie będziemy mogli liczyć w przyszłości. Rząd planuje uruchomienie Centralnej Informacji Emerytalnej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się ustawa, której głównym założeniem jest utworzenie platformy gromadzącej wszystkie informacje o emeryturze.

Celem ustawy jest utworzenie nowego systemu informatycznego, który służyłby gromadzeniu i udostępnianiu informacji emerytalnych – czytamy w uzasadnieniu.

Polacy nie mają poczucia komfortu panowania nad całością swoich oszczędności gromadzonych z myślą o przyszłości. Co prawda instytucje finansowe i ZUS dostarczają informacji o stanie kont, udostępniają także internetowo możliwość sprawdzania stanu rachunków, ale jest to wiedza rozproszona, trzeba pamiętać kilka loginów i haseł, by mieć tam wgląd, różna jest także forma prezentacji tych danych

– czytamy w uzasadnieniu.

Jak dodano, nie ma jednego, spójnego, docelowego miejsca gdzie taką informację można całościowo uzyskać, bez konieczności zwracania się do wielu instytucji.

Dodano, że Centralna Informacja Emerytalna, gromadząc dane ze wszystkich kont, programów, planów emerytalnych ma dostarczać informacji o stanie kont emerytalnych i wysokości przyszłego świadczenia.

Zobacz także

Ustawodawca wskazuje, że powołanie do życia Centralnej Informacji Emerytalnej ułatwi komunikację emerytów z urzędem. Nie trzeba będzie dopytywać w urzędzie o swoje świadczenie – wszystkie sprawy można będzie załatwić przez system – wynika z projektu.
Budowa całego systemu pochłonie z budżetu państwa nawet 45 milionów złotych w perspektywie trzech najbliższych lat.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP