Zamknij

Jak zarobić na dom? Polacy puszczają z dymem 105 tys. mieszkań rocznie

21.11.2019 15:58
Cena mieszkań a cena papierosów. Puszczamy z dymem tysiące mieszkań
fot. Value Stock Images/East News (ilustracyjne)

Gdybyśmy zamiast na papierosy, wydali pieniądze na mieszkania w rok kupilibyśmy 105 tysięcy nieruchomości – wynika z raportu HRE Investments. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Skąd takie dane? Z szacunków HRE Investments wynika że w bieżącym roku Polacy wydadzą na wyroby tytoniowe około 28 miliardów złotych. To równowartość 105 tysięcy mieszkań. Gdyby tego było mało, to przeciętny palacz, pozbywając się nałogu, mógłby za zaoszczędzone pieniądze kupić nawet dodatkowy pokój – czytamy w analizie firmy.

Zobacz także

W światowy Dzień Rzucania Palenia warto oszacować, ile kosztuje ten nałóg. Dane CBOS zaprezentowane w sierpniu 2019 roku pokazują, że 26 procent dorosłych Polaków pali papierosy. I choć odsetek ten w ostatnich latach maleje (w 2008 roku palił prawie co trzeci dorosły obywatel), to wciąż przychody koncernów tytoniowych są ogromne – wylicza HRE Investments.
Z szacunków firmy Nielsen wynika, że rynek tytoniowy w 2017 roku wart był ponad 23 miliardy złotych. Rosnące wpływy budżetowe z akcyzy mogą wskazywać na to, że w 2019 roku rynek papierosów wart jest jeszcze więcej. HRE na tej podstawie oszacował, że w tym roku rynek ten moży być warty nawet 25 miliardów złotych plus zyski z tzw. szarej strefy.  Efekt? Polacy przepalają nawet 28 miliardów złotych rocznie. Jak czytamy w raporcie, jest to równowartość prawie 105 tysięcy mieszkań czy ponad 20 milionów rocznych karnetów na siłownię. Za te pieniądze można by też przez cały rok wysyłać każdego Polaka co dwa tygodnie do kina – wynika z szacunków HRE Investments.

Zobacz także

CBOS wyliczył, że przeciętny palacz wydaje na wyroby tytoniowe trochę ponad 2,8 tysiąca złotych rocznie. To ponad 230 złotych miesięcznie. Z analizy HRE Investments wynika, że nie jest to kwota która, która znacznie przyczyni się do zwiększenia oszczędności na zakup mieszkania. Można jednak te pieniądze przeznaczyć na spłatę miesięcznej raty – sugerują analitycy.

Zobacz także

Cena papierosów w górę, ale mieszkania też nie tanieją

Zarówno tradycyjne papierosy, jak i te elektroniczne od nowe roku będą droższe. Rząd zwiększa akcyzę na alkohol i papierosy o 10 procent. Ministerstwo Finansów szacuje, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może oznaczać, że paczka papierosów podrożeje przeciętnie średnio o złotówkę. Paczka tytoniu do palenia będzie droższa o 1,60 złotych. Objęte akcyzą mają być także płyny do e-papierosów, które w ślad za tradycyjnymi papierosami również podrożeją.

Zobacz także

Z danych GUS z października wynika, że ceny mieszkań w drugim kwartale 2019 roku wzrosły o 2,3 procent w porównaniu do pierwszego kwartału roku. Na rynku pierwotnym odnotowano 1,6 procentowy wzrost. Mieszkania na rynku wtórym drożeją szybciej – ceny są wyższe o 3 procent.

RadioZET.pl/HRE Investments