Zamknij

Dyscyplinarki za wpisy w internecie? Związkowcy walczą z Castoramą

07.11.2019 18:58
Castorama zwalnia pracowników. Związkowy protestują
fot. Shutterstock/ Karolis Kavolelis (ilustracyjne)

Castorama zwolniła dyscyplinarnie pracowników za „działania na szkodę firmy”. Związkowcy są zdania, że firma złamała prawo.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Siedmiu z dziewięciu członków władz międzyzakładowej „Solidarności” w Castorama Polska zostało zwolnionych dyscyplinarnie pod zarzutem działania na szkodę firmy – informuje NSZZ „Solidarność” Komisja Krajowa. Prezydium Komisji jest zdania, że sklep łamie Konstytucję zwalniając pracowników. 

Dyscyplinarki miało otrzymać 7 osób między innymi z Kalisza, Słupska, Zgorzelca, Lublina, Ostrowca Świętokrzyskiego i Łodzi. Powód? Wpisy na portalach społecznościowych, które w ocenie pracodawcy nawołują do krytyki jego działań i zdaniem zarządu spółki działają na szkodę firmy, podważając jej dobre imię – czytamy w komunikacie związkowców.

Zobacz także

Komisja Krajowa związkowców ocenia postępowanie Castoramy jako „rażące łamanie prawa” i „szykanowanie pracowników za prowadzenie działalności związkowej”.

- Żądamy natychmiastowego i bezwarunkowego przywrócenia bezprawnie zwolnionych do pracy na dotychczasowych stanowiskach i na dotychczasowych warunkach – czytamy w stanowisku Prezydium.

Zobacz także

Związkowcy nie chcą pozostawienia tej sprawy bez echa i domagają się od spółki wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, które zdecydowały o zwolnieniu pracowników. Prezydium Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność skierowało do zarządu firmy stanowisko w tej sprawie pisząc o arogancji pracodawcy.

Co na to Castorama? Spółka pytana przez dziennikarzy Business Insider odpowiada, że nie łamie prawa zwalniając pracowników.

Działania te dotyczą osób, które ponoszą odpowiedzialność formalno-prawną za bezprawne działania wymierzone w dobre imię Castorama Polska i nie są one spowodowane prowadzeniem przez nich działalności związkowej

- informuje biuro prasowe spółki.

Sklep dodaje, że podstawą do zwolnienia był art. 52 kodeksu pracy. Mowa w nim o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Castorama nie widzi więc podstaw, by przywrócić pracowników do pracy.

Zobacz także

Jak sprawdził portal, zgodnie z ustawą z o związkach zawodowych, działacza można zwolnić jedynie pod warunkiem uzyskania przez pracodawcę zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej, co w przypadku zwolnień z Castoramy nie miało miejsca.

Mimo art.32 ust.1 ustawy o związkach zawodowych, Castorama twierdzi, że związkowców nie obowiązuje specjalne traktowanie. „Według naszej aktualnej wiedzy Organizacji Związkowej nie przysługują uprawnienia wynikające z ustawy o związkach zawodowych, w tym między innymi szczególna ochrona" - czytamy w komunikacie firmy. 

RadioZET.pl/businessinsider.pl