Oceń
Castorama zwolniła dyscyplinarnie pracowników za „działania na szkodę firmy”. Związkowcy są zdania, że firma złamała prawo.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
Siedmiu z dziewięciu członków władz międzyzakładowej „Solidarności” w Castorama Polska zostało zwolnionych dyscyplinarnie pod zarzutem działania na szkodę firmy – informuje NSZZ „Solidarność” Komisja Krajowa. Prezydium Komisji jest zdania, że sklep łamie Konstytucję zwalniając pracowników.
Dyscyplinarki miało otrzymać 7 osób między innymi z Kalisza, Słupska, Zgorzelca, Lublina, Ostrowca Świętokrzyskiego i Łodzi. Powód? Wpisy na portalach społecznościowych, które w ocenie pracodawcy nawołują do krytyki jego działań i zdaniem zarządu spółki działają na szkodę firmy, podważając jej dobre imię – czytamy w komunikacie związkowców.
Komisja Krajowa związkowców ocenia postępowanie Castoramy jako „rażące łamanie prawa” i „szykanowanie pracowników za prowadzenie działalności związkowej”.
- Żądamy natychmiastowego i bezwarunkowego przywrócenia bezprawnie zwolnionych do pracy na dotychczasowych stanowiskach i na dotychczasowych warunkach – czytamy w stanowisku Prezydium.
Związkowcy nie chcą pozostawienia tej sprawy bez echa i domagają się od spółki wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, które zdecydowały o zwolnieniu pracowników. Prezydium Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność skierowało do zarządu firmy stanowisko w tej sprawie pisząc o arogancji pracodawcy.
Co na to Castorama? Spółka pytana przez dziennikarzy Business Insider odpowiada, że nie łamie prawa zwalniając pracowników.
Działania te dotyczą osób, które ponoszą odpowiedzialność formalno-prawną za bezprawne działania wymierzone w dobre imię Castorama Polska i nie są one spowodowane prowadzeniem przez nich działalności związkowej
Sklep dodaje, że podstawą do zwolnienia był art. 52 kodeksu pracy. Mowa w nim o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Castorama nie widzi więc podstaw, by przywrócić pracowników do pracy.
Jak sprawdził portal, zgodnie z ustawą z o związkach zawodowych, działacza można zwolnić jedynie pod warunkiem uzyskania przez pracodawcę zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej, co w przypadku zwolnień z Castoramy nie miało miejsca.
Mimo art.32 ust.1 ustawy o związkach zawodowych, Castorama twierdzi, że związkowców nie obowiązuje specjalne traktowanie. „Według naszej aktualnej wiedzy Organizacji Związkowej nie przysługują uprawnienia wynikające z ustawy o związkach zawodowych, w tym między innymi szczególna ochrona" - czytamy w komunikacie firmy.
RadioZET.pl/businessinsider.pl
Oceń artykuł
