Zamknij

Carrefour zwolni więcej pracowników niż obiecywał?

22.09.2020 13:44
Carrefour zwolni więcej pracowników niż obiecywał?
fot. Heline Vanbeselaere/Reporters/ABACAPRESS.COM/East News (ilustracyjne)

Carrefour Polska zapowiedział zwolnienia grupowe obejmujące 400 osób, ale plany sieci mogą być znacznie szersze. Według portalu Money.pl, 

Pandemia koronawirusa spowodowała spore straty w branży handlowej. Niektóre sieci sklepów nie ograniczają zatrudnienia, a inne już zapowiedziały cięcia w kadrach. Wśród nich Carrefour Polska.

Jak podało Money.pl, francuska sieć handlowa zapowiedziała zwolnienie ok. 3 proc. zatrudnionych w całej firmie, czyli około 400 osób. To jednak nie koniec zmian kadrowych.

Carrefour zwalnia pracowników

Cięcia w załodze mogą być znacznie poważniejsze, niż początkowo ogłosiła sieć sklepów. Tylko w Szczecinie sieć chce zwolnić ponad 280 pracowników, o czym poinformowano Powiatowy Urząd Pracy. Zgodnie z prawem zwolnienia grupowe pracodawcy muszą zgłaszać do najbliższych urzędów pracy.

Zobacz także

Z kolei do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Carrefour poinformował o chęci wręczenia wypowiedzeń 4035 pracownikom. Jednak definitywnie z zatrudnieniem ma się pożegnać 42 osoby, a reszta otrzyma "wypowiedzenia zmieniające warunki pracy i płacy".

Do tej pory Carrefour zapewniał, że cięcia w kadrach dotyczą głownie "średniego kierownictwa w hipermarketach". "Z naszych informacji wynika jednak, że zmiany mogą dotknąć też kasjerów czy specjalistów od zaopatrzenia" - podało Money.pl. "Będziemy starali się zapewnić miejsce w strukturach firmy wszystkim pracownikom, adekwatnie do ich kompetencji, wiedzy i doświadczenia - przekazało biuro prasowe Carrefour Polska w oświadczeniu dla Money.pl.

Zobacz także

W przesłanym do naszej redakcji stanowisko sieć "nie planuje dużych zwolnień i podtrzymuje swoje stanowisko wyrażone w zawiadomieniach składanych do urzędów pracy". 

"Intencją sieci jest zaproponowanie miejsca w nowej strukturze i na nowych warunkach, większości pracowników objętych zmianą. Zwolnieniem definitywnym zaś objęte będzie w skali całej Polski około 3 proc. zatrudnionych w Carrefour Polska, co stanowi ok. 400 osób z kadry średniego szczebla w hipermarketach" - przekazało biuro prasowe Carrefour Polska.

Według sieci pozostałym grupom pracowników zaproponowane zostaną porozumienia, a w przypadku ich braku wypowiedzenia zmieniające.

"Intencję Carrefour widać na przykładzie danych zgłoszonych przez nasze sklepy do mazowieckiego Urzędu Pracy, według których tylko 40 pracowników objętych będzie wypowiedzeniami definitywnymi, a ok. jedna czwarta spośród maksymalnie 2424 pracowników zmianą stawki wynagrodzenia. Nie oznacza to zatem, że Carrefour zamierza zwolnić ponad 4000 pracowników, a jedynie 40 osób" - wyjaśniono.

Przeciwko planowanym zwolnieniom w Carrefour protestują związkowcy z NSZZ "Solidarność". "Zdaniem organizacji związkowej negocjacje po stronie pracodawcy miały charakter pozorny, a pracodawca zamierzał przeprowadzić proces zwolnień grupowych niezależnie od propozycji przedstawionych przez związek zawodowy" - oświadczyli związkowcy po wrześniowych rozmowach z kierownictwem Carrefour Polska.

Francuska sieć handlowa jest obecna na polskim rynku od 1997 roku i w całej Polsce prowadzi ponad 900 punktów handlowych - hipermarketów, supermarketów czy sklepów osiedlowych.

RadioZET.pl/Money.pl