Zamknij

Carrefour będzie otwarty w niedziele. Ostry sprzeciw pracowników

30.08.2021 21:46
Carrefour
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Od września 2021 roku zakaz handlu w niedziele stanie się teoretyczny – praktycznie wszystkie sieci handlowe zapowiedziały przekształcenie sklepów w placówki pocztowe i omijanie zakazu działania. Z rozwoju wydarzeń nie są zadowoleni pracownicy – w przypadku Carrefoura padają oskarżenia o „braku poszanowania godności”.

Zakaz handlu w niedziele nie cieszy się poparciem Polaków –  większość jest mu przeciwna. Zachęca to sieci handlowe do poszukiwania sposobów na ominięcie przepisów i przyjmowanie klientów także ostatniego dnia tygodnia.

Przełomową datą ma być wrzesień 2021 roku. Giganci handlu oznajmili, że zaczną otwierać swoje sklepy w niedziele – ma to być odpowiedź na działania konkurenci, która ze sposobu na ominięcie przepisów zaczęła korzystać wcześniej. Pracownicy sklepów, które mają być otwierane, nie są zachwyceni.

Carrefour będzie otwarty w niedziele mimo zakazu. Stanowczy sprzeciw związków zawodowych

Carrefour podpisał umowę o współpracę z Pointpack, dzięki czemu może zacząć świadczyć usługi nadawania i odbierania paczek. Uczyni to ze sklepów placówki pocztowe i pozwoli otwierać się także w niedziele objęte zakazem handlu.

Wcześniej na podobne rozwiązania zdecydowały się inne sieci handlowe, w tym Biedronka, Lidl czy Kaufland. Z prawa do otwierania się w niedziele handlowe przez długi czas nie korzystały, sytuacja ta ma się jednak zmienić we wrześniu 2021. Przedsiębiorstwa już wcześniej komunikowały, że są gotowe do omijania zakazu handlu w niedziele, jeśli wymusi to sytuacja konkurencyjna na rynku.

Sklepy mają otwierać się jako placówki pocztowe w rejonach, gdzie podobną decyzję podjęły obiekty innych sieci handlowych. W ten sposób chcą walczyć o klientów, którzy traceni są w niedziele. Carrefour, który na razie tylko poinformował o podpisaniu umowy, także najprawdopodobniej będzie omijał zakaz. Taka perspektywa mocno zaniepokoiła związki zawodowe.

Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” w Carrefour Polska wydała oficjalne oświadczenie.

Odebranie pracownikom jedynego dnia wolnego zagwarantowanego przez Ustawę o ograniczenie handlu w niedzielę jest brakiem poszanowania godności pracowników, prawa odpoczynku i możliwości spędzenia tego czasu z rodziną.

oświadczenie Solidarności

Związkowcy dodali, że „wielozadaniowość, niskie wynagrodzenia, narażenie na zakażanie COVID-19 są dostatecznym czynnikiem stresującym pracowników handlu”. Przeciwko otwieraniu sklepów w niedziele protestowali także pracownicy Biedronki.

Rządzący zapowiedzieli już zaostrzenie przepisów dotyczących zakazu handlu, tak by uniemożliwić korzystanie sieciom handlowym ze statusu placówki pocztowej. Nowe prawo może zostać uchwalone jeszcze w tym roku.

RadioZET.pl/Business Insider Polska