Zamknij

Całkowite zniesienie zakazu handlu w niedziele. Jest projekt

01.10.2021 08:22
Zniesienie zakazu handlu
fot. Marek BAZAK/East News

Senat zajmie się projektem zakładającym całkowite zniesienie zakazu handlu w niedzielę. „Zakazy i ograniczenia w handlu nawiązują do najgorszych tradycji PRL” – uzasadniają autorzy projektu.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od 2018 roku i od tamtego czasu budzi emocje nie tylko wśród handlowców i polityków, ale i całego społeczeństwa.  Według sondażu przeprowadzonego przez UCE Research dla Grupy AdRetail, 54,9 proc. Polaków uważa, że sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę. Przeciwnego zdania są jednak rządzący, którzy chcą uszczelnienie zakazu.  

W kontrze do projektu Prawa i Sprawiedliwości, który zaostrza zakaz handlu, Instytut Myśli Liberalnej i Fundacja Wolności Gospodarczej przygotowały ustawę w pełni legalizującą niedzielny handel. Projekt trafił do Senatu.

Całkowite zniesienie zakazu handlu w niedziele. Projekt

„Czas dać mocny odpór, na poziomie Senatu, tym chorym socjalistycznym pomysłom. Dlatego przekazaliśmy na ręce pana Michała Kamińskiego Wicemarszałka Senatu RP projekt ustawy likwidujący zakaz handlu w niedziele” – pisze Instytut Myśli Liberalnej reprezentowany przez Ryszarda Petru.

Jak podaje portal Wiadomościhandlowe.pl, w projekcie nie ma mowy o kompromisach. - Całkowite zniesienie zakazu przywróci normalność, odblokuje polską przedsiębiorczość. Tego chcą Polacy – ocenił wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

Kamiński poinformował też, że rozpoczyna się zbieranie podpisów poparcia pod projektem ustawy "uchylającej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni", a szef senackiej Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (niezależny) zapewnił, że projekt będzie potraktowany priorytetowo.

Dzisiaj z ogromną radością mogę powiedzieć, że rozpoczynamy w Senacie procedurę nad projektem ustawy, która ma przywrócić w Polsce normalność. Tą normalnością naszym zdaniem jest możliwość handlu w niedziele 

Michał Kamiński

Instytut Myśli Liberalnej zaznaczył, że zakaz handlu w niedzielę nie przyniósł rządzącym oczekiwanych skutków w postaci preferencyjnych warunków rynkowych dla małych sklepów. Duże sieci handlowe do dziś wykorzystują metodę „na placówkę pocztową”, co pozwala im handlować ostatniego dnia tygodnia.

„Uwolnienie handlu w niedziele jest istotne dla przywracania wolności gospodarczej w Polsce, która dała Polakom nadzieje na lepsze życie po upadku komunizmu. Zakazy i ograniczenia w handlu nawiązują do najgorszych tradycji PRL” – uzasadnia Instytut.

Wprowadzenie zakazu handlu spowodowało utratę nawet 2 mld zł obrotu miesięcznie.  Znikają małe sklepy, rozwijają się dyskonty. Ustawa, zamiast wspierać polski mały handel, doprowadziła do jego upadku 

Instytut Myśli Liberalnej

Warto dodać, że równolegle parlament zajmuje się popieranym przez rząd projektem zaostrzającym zakaz handlu. Nowe przepisy mają stanowić bat na sklepy, które otworzyły się jako placówki pocztowe. Nowela wskazuje, że wyjątkiem uprawniającym otwarcie „placówki pocztowej” w niedzielę, jest osiąganie przynajmniej 50 proc. przychodów z tytułu tego rodzaju usług.

Projekt znoszący zakaz handlu jest zwięzły: liczy zaledwie dwie strony. Ustawa zakłada uchylenie obowiązującej aktualnie ustawy z 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre dni. Towarzyszyć temu ma kilka zmian w Kodeksie pracy - większość z nich sprowadza się do przywrócenia stanu prawnego sprzed marca 2018 r.

Istotną zmianą jest zapis, zgodnie z którym praca w niedzielę miałaby się odbywać "wyłącznie za zgodą pracownika". Za przepracowaną niedzielę, pracownik otrzymałby dzień wolny.

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl/PAP