Zamknij

Jacek Sasin o CPK: zrobimy wszystko, by lotnisko ruszyło w 2027 roku

08.09.2020 13:48
CPK. Kiedy ruszy nowe lotnisko? Sasin wskazał datę
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News

Centralny Port Komunikacyjny to kluczowa dla Prawa i Sprawiedliwości inwestycja. Niewykluczone, że megalotnisko zacznie działać już za mniej niż siedem lat.

Centralny Port Komunikacyjny zacznie działać w 2027 roku. To deklaracja ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

- Zrobimy wszystko, by Centralny Port Komunikacyjny został oddany do użytku w 2027 roku - powiedział minister.

Centralny Port Komunikacyjny wystartuje za siedem lat

Minister Jacek Sasin mówił w TVP 1 o rządowych inwestycjach jako o „kole zamachowym polskiej gospodarki”. To takich, jego zdaniem należy budowa CPK, czyli megalotniska wraz z siecią linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej.

Zobacz także

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcina Horały, lotnisko miałoby być oddane do użytku w 2027 roku. Sasin pytany był, czy jest to realny termin zakończenia inwestycji.

 Zrobimy wszystko, żeby tak się stało. Inwestycje to koło zamachowe naszej gospodarki, które pozwolą przejść Polsce w miarę suchą nogą przez kryzys i powrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu 

– mówił Sasin

Szef Ministerstwa Aktywów Państwowych dodał, że nie jest to inwestycja, „która ciągnęłaby się przez dziesięciolecia.” Sasin odniósł się też do planów postawania super resortu, który miałby nadzorować budowę CPK. Minister wyjaśnił jedynie, że takie ministerstwo skupiałoby w swoim zakresie wszystkie inwestycje: drogowe, kolejowe, infrastrukturalne czy te realizowane przez państwowe spółki.

Zobacz także

Spółka Centralny Port Komunikacyjny powstała w 2018 roku, by przygotować i zrealizować budowę nowego lotniska centralnego dla Polski i inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej.

CPK zakłada rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tysięcy ha. W pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo nawet 100 milionów.

RadioZET.pl/PAP