Oceń
Pierwsze samoloty z nowego lotniska polecą w 2027 roku. Zrobimy wszystko, by tego terminu dotrzymać – mówi Marcin Horała w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
Marcin Horała, sekretarz stanu w resorcie infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego w rozmowie z „Rzeczpospolitą” mówi także o swojej roli w rozbudowie nowego portu.
Jak określił, jego zadania są „polityczne”. Chodzi o koordynację instytucji podległych różnym resortom, przygotowanie planu finansowego i ustaw.
Przypomnijmy, że końcem grudnia prezesem Centralnego Portu Komunikacyjnego został Mikołaj Wild - były minister infrastruktury i były pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Horała w rozmowie z dziennikiem w odpowiedzi na pytanie o kompetencje prezesa tłumaczy, że Wild ma na koncie wiele zasług.
Została przygotowana specustawa i powołana na jej podstawie spółka celowa. Przygotowano koncepcje budowy 1600 km nowych linii kolejowych, tzw. szprych. Mamy już rozstrzygnięty przetarg ramowy na firmy, które przygotują inwentaryzacje środowiskowe dla kolejnych inwestycji
Jak wskazał, oficjalny termin startu pierwszych samolotów z nowego lotniska to 2027 rok.
- Żeby ten termin osiągnąć, wszystko musiałoby pójść idealnie, bez opóźnień. Tylko dlaczego od razu na starcie mamy zakładać, że coś pójdzie źle? Zrobimy, co się da, żeby terminu dotrzymać. W tym celu przedstawię m.in. w najbliższych tygodniach projekt nowelizacji specustawy o CPK – będzie zawierał również skrócenie i uproszczenie procedur administracyjnych, które mogłyby spowolnić inwestycję – mówił Horała dla „Rzeczpospolitej”.
Polityk pytany o pieniądze wskazał, że inwestycja szacowana jest na około 25 miliardów złotych.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny powstała w 2018 roku, by przygotować i zrealizować budowę nowego lotniska centralnego dla Polski i inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej.
CPK zakłada rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tysięcy ha. W pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo nawet 100 milionów.
RadioZET.pl/PAP/”Rzeczpospolita”
Oceń artykuł
