Zamknij

Horała o CPK: pierwsze samoloty odlecą z lotniska w 2027 roku

03.01.2020 12:42
CPK. Horała: pierwsze samoloty odlecą z lotniska w 2027 roku
fot. Shutterstock/Jag_cz (ilustracyjne)

Pierwsze samoloty z nowego lotniska polecą w 2027 roku. Zrobimy wszystko, by tego terminu dotrzymać – mówi Marcin Horała w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Marcin Horała, sekretarz stanu w resorcie infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego w rozmowie z „Rzeczpospolitą” mówi także o swojej roli w rozbudowie nowego portu.

Jak określił, jego zadania są „polityczne”. Chodzi o koordynację instytucji podległych różnym resortom, przygotowanie planu finansowego i ustaw.

Zobacz także

Przypomnijmy, że końcem grudnia prezesem Centralnego Portu Komunikacyjnego został Mikołaj Wild - były minister infrastruktury i były pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Horała w rozmowie z dziennikiem w odpowiedzi na pytanie o kompetencje prezesa tłumaczy, że Wild ma na koncie wiele zasług.

Została przygotowana specustawa i powołana na jej podstawie spółka celowa. Przygotowano koncepcje budowy 1600 km nowych linii kolejowych, tzw. szprych. Mamy już rozstrzygnięty przetarg ramowy na firmy, które przygotują inwentaryzacje środowiskowe dla kolejnych inwestycji 

– wskazał Horała.

Jak wskazał, oficjalny termin startu pierwszych samolotów z nowego lotniska to 2027 rok. 

- Żeby ten termin osiągnąć, wszystko musiałoby pójść idealnie, bez opóźnień. Tylko dlaczego od razu na starcie mamy zakładać, że coś pójdzie źle? Zrobimy, co się da, żeby terminu dotrzymać. W tym celu przedstawię m.in. w najbliższych tygodniach projekt nowelizacji specustawy o CPK – będzie zawierał również skrócenie i uproszczenie procedur administracyjnych, które mogłyby spowolnić inwestycję – mówił Horała dla „Rzeczpospolitej”.

Zobacz także

Polityk pytany o pieniądze wskazał, że inwestycja szacowana jest na około 25 miliardów złotych.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny powstała w 2018 roku, by przygotować i zrealizować budowę nowego lotniska centralnego dla Polski i inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej.

Zobacz także

CPK zakłada rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tysięcy ha. W pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo nawet 100 milionów.

RadioZET.pl/PAP/”Rzeczpospolita”