Zamknij

Jak będzie wyglądał Centralny Port Komunikacyjny? Zgłoszono tysiące uwag

27.12.2019 08:13
CPK. 9,5 tysiąca uwag do projektów Centralnego Portu Komunikacyjnego
fot. Shutterstock/Skycolors (ilustracyjne)

Centralny Port Komunikacyjny to temat numer jeden dla kilku projektantów lotniska, a także setek firm opiniujących pomysły. Zgłoszono już ponad 9500 uwag do założeń koncepcyjnych Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

130 firm i instytucji tj. LOT, IMGW, Orlen czy Lotos zgłosiło uwagi do propozycji dotyczących wizji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Władze spółki do końca lutego mają rozpatrzeć zgłoszone zastrzeżenia.  

Zobacz także

Spółka już w sierpniu rozpoczęła konsultacje dotyczące pomysłów na CPK. Opiniujące firmy miały wówczas otrzymać 350-stronnicowy dokument zawierający strategię portu. Chodzi o wykaz założeń koncepcyjnych nowego portu lotniczego między Warszawą i Łodzią.

Do ostatniej chwili zgłaszały się podmioty, które chciały zaopiniować koncepcję oraz zaproponować zmiany i nowe rozwiązania na przykład w układzie i wyposażeniu elementów infrastruktury, a tym samym mieć wpływ na ostateczny wygląd portu  

- powiedział dyrektor komunikacji CPK Konrad Majszyk.

W konsultacjach udział wzięły firmy tj. Polska Grupa Lotnicza, LOT, Polska Agencja Żeglugi Powietrzne, Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Poczta Polska, Orlen, Lotos, PERN czy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zobacz także

Jak przypomniał Majszyk, w ramach pierwszego etapu budowy lotniska powstaną dwie równoległe drogi startowe o przepustowości do 90 operacji na godzinę - ponad dwa razy więcej niż obecnie na Lotnisku Chopina. Rocznie daje to zdolność obsłużenia do 45 milionów pasażerów. Docelowo możliwa jest budowa dwóch kolejnych dróg startowych i zwiększanie przepustowości, jeśli będzie takie zapotrzebowanie rynkowe.

Zobacz także

Budowa pod nadzorem nowego prezesa

Mikołaj Wild - były minister infrastruktury i były pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego - został w połowie grudnia prezesem tej spółki. Nowy prezes spółki wskazał w rozmowie z PAP, że jego priorytetem jest rozpoczęcie prac w sprawie budowy portu do 2023 roku. Wild mówił o stworzeniu ram prawnych i finansowych do dobrowolnego wykupu gruntów pod inwestycję.

Zobacz także

Spółka Centralny Port Komunikacyjny powstała w 2018 roku, by przygotować i zrealizować budowę nowego lotniska centralnego dla Polski i inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej.

Zobacz także

CPK zakłada rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tysięcy ha. W pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo nawet 100 milionów.

RadioZET.pl/PAP