Zamknij

Za 3,5 mln euro doradzą jak zbudować CPK. Komu zapłaci rząd?

23.02.2021 19:17
Doradca CPK z Korei Południowej
fot. GRZEGORZ BARGIELA/ POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to jedna z największych rządowych inwestycji infrastrukturalnych. Prace budowlane jeszcze nie ruszyły, ale trwają już złożone działania administracyjne i logistyczne. Ma w nich pomóc nowy doradca strategiczny. Za trzyletnie wsparcie merytoryczne weźmie 3,5 mln euro.

Centralny Port Komunikacyjny to jedna z najgłośniejszych inwestycji zainicjowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. CPK ma stanowić węzeł przesiadkowy, w którym podróżni wybiorą czy chcą dalej przemieszczać się samolotem, pociągiem czy samochodem. Obiekt pochłonie 13 mld zł.

Aby CPK funkcjonował sprawnie i został wybudowany na czas, potrzebny będzie doradca strategiczny. W wyniku przetargu zastał nim Port Lotniczy Incheon z Seulu. Ta instytucja pokonała w rywalizacji o miano doradcy CPK, obiekt Narita z Tokio. Eksperci, którzy pracowali przy jej powstawaniu są już w Polsce i doradzają przedstawicielom rządu jak pokierować tak potężną inwestycją na naszym terenie.

CPK. Doradca strategiczny za 3,5 mln euro

Oficjalne podpisanie umowy pomiędzy stronami nastąpi w piątek (26 lutego). Do stołu zasiądą przedstawiciele władz Polski oraz Korei Południowej.

W piątek Polska i Korea Południowa zadeklarują współpracę nie tylko w ramach transferu wiedzy podczas planowania i projektowania CPK, ale też na poziomie międzyrządowym: inwestycyjnym i gospodarczym

Konrad Majszyk, rzecznik spółki CPK

Dokument zobowiązuje obie strony do współpracy przez okres trzech lat. Wiedza, z której ma skorzystać polska strona została wyceniona przez Koreańczyków na 3,5 mln euro.

Centralny Port Komunikacyjny. Zadania doradcy strategicznego

Na co doradca strategiczny CPK dostanie 3,5 mln euro? Ta kwota rozkłada się na pracę wielu podmiotów, instytucji, firm i ekspertów związanych z grupą, która uczestniczyła w budowie koreańskiego portu lotniczego Incheon, który m.in. dzięki ich pracy zdobył 4. miejsce w rankingu najlepszych portów przesiadkowych świata "Skytrax". Teraz będą opiniowali dokumentację związaną z budową CPK, opracowywali specjalistyczne analizy, współpracowali ze stroną polską przy zarządzaniu procesami oraz będą pełnili funkcje doradcze przy podejmowaniu strategicznych decyzji.

Jako doradca strategiczny Incheon zapewni CPK wiedzę i doświadczenie niezbędne do zaplanowania i zaprojektowania nowego portu lotniczego. Kontrakt obejmuje okres planowania, projektowania i wykupu gruntów

Konrad Majszyk, rzecznik spółki CPK

Pieniądze zostaną przeznaczone na uczestnictwo koreańskiej strony w procesie planowania i wdrażania prac.

CPK ze wsparciem Korei Południowej

Decyzja o wyborze koreańskiego partnera została podjęta na podstawie doświadczenia zagranicznego partnera. Port lotniczy Incheon powstał po tym, jak lotnisko Gimpo nie miało wystarczającej przepustowości podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Zostało rozbudowane w taki sposób, że tylko w 2019 roku obsłużyło 71 mln pasażerów.

Centralny Port Komunikacyjny będzie znajdował się w Baranowie między Łodzią a Warszawą. Na terenie 3000 hektarów powstanie Port Lotniczy Solidarność. Będzie on początkowo obsługiwał 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo 100 mln. Prace budowlane rozpoczną się w 2023 roku, ich zakończenie planowane jest na 2027 rok.

RadioZET.pl