Zamknij

Inflacja bez wpływu na polskie aktywa; źródłem niepewności widmo wojny handlowej

Olga Papiernik
03.04.2018 16:53
portfel z pieniędzmi
fot. east news

Początek kwietnia na rynkach upływa pod znakiem niewielkiej zmienności, a głównym czynnikiem ryzyka wciąż pozostaje ewentualność zaostrzenia konfliktu handlowego na linii USA - Chiny - oceniają analitycy. Ich zdaniem, środowy odczyt inflacji pozostanie bez wpływu na wycenę polskich aktywów.

RYNEK WALUTOWY

- Dzisiejsza sesja jest już z pełną płynnością, jednak dzieje się zaskakująco niewiele. Wygląda na to, że rynek czeka na nowe impulsy, a na horyzoncie nie widać niczego, co można by nazwać przełomowym. Rynkom wciąż może ciążyć protekcjonizm, wszelkie przepychanki na linii USA - Chiny mogą generować większą zmienność - powiedział PAP Biznes Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium.

- Z reguły jest tak, że gdy temat sankcji powraca, to dolar się automatycznie osłabia, więc można spodziewać się delikatnego wzrostu kursu EUR/USD, w razie eskalacji konfliktu - dodał.

W opinii eksperta odczyt marcowej inflacji pozostanie bez wpływu na polskie aktywa.

- Inflacja jest obecnie dużo mniej istotna niż jeszcze kilka miesięcy temu, Rada (Polityki Pieniężnej - PAP) dała do zrozumienia, że toleruje wyższą inflację, w naszej ocenie dojdzie do wzrostu wskaźnika, ale to nic nie zmieni w kontekście wahań złotego - powiedział Sutowicz.

Jak wynika z konsensusu opracowanego przez PAP Biznes, w marcu 2018 roku ceny towarów i usług rdr wzrosły o 1,6 proc., a mdm wzrosły o 0,1 proc.

RYNEK DŁUGU

- Fundamenty dla polskiego długu są solidne, wyceny polskich obligacji wspiera dodatkowo wciąż utrzymujący się znaczny popyt przy ograniczonej podaży. Nie można wykluczyć korekty rentowności o 5-7 punktów bazowych w górę z bieżących poziomów, ale nawet przy materializacji tych wzrostów poziomy wciąż będą niskie - powiedział analityk.

W opinii Sutowicza, jedynie wyraźne pogorszenie sentymentu zewnętrznego może podwyższyć rentowności.

- Nieudany atak amerykańskiej dziesięciolatki na pułap 3 proc. i utrzymywanie się na niższych poziomach dodatkowo wspiera stabilizację wycen polskich papierów - dodał analityk.

Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni dochodowość amerykańskiego dziesięcioletniego benchmarku obniżyła się o 14 pb., do 2,77 proc. W tym samym czasie dochodowość polskich WS0428 spadła o blisko 20 pb.

PAP Biznes/Hubert Bigdowski/OP