Zamknij

Andrzej Duda: nasza gospodarka jest w dobrym stanie

22.05.2020 07:57
COVID-19. Andrzej Duda: nasza gospodarka jest w dobrym stanie
fot. Andrzej Duda/Facebook (screenshot)

Wszystkie dane wskazują, że nasza gospodarka jest w dobrym stanie - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowego spotkania z internautami. - Proszę o zachowanie spokoju i umiaru, bo część z informacji, które są rozsiewane, jest po prostu fałszywa - dodał.

  • W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy "polska gospodarka jest w dobrym stanie". 
  • Jego zdaniem Polskę z drogi recesji zawróci rządowa pomoc finansowa.
  • Po raz kolejny prezydent zapowiedział, że nie zgodzi się na żadne ograniczenie 500 plus. 

Pandemia koronawirusa prawdopodobnie przyniesie największy kryzys gospodarczy w Polsce od lat 90. ubiegłego stulecia. Od połowy marca do początku maja rodzima gospodarka była praktycznie "zamrożona", a ograniczenia dotknęły wiele branż. Trudno mówić o skutkach tych decyzji - według ekspertów możemy spodziewać się około 10-proc. stopy bezrobocia pod koniec 2020 roku.

O stan polskiej gospodarki podczas walki z wirusem SARS-CoV-2 został zapytany prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej sesji Q&A z internautami.

Duda: proszę o spokój

Duda podkreślił, że nie ma "takich danych unijnych - cokolwiek by to znaczyło w tym przypadku i o jakie dane unijne chodzi, jakich instytucji europejskich - że inflacja w Polsce będzie w tym roku należała do najwyższych w Europie".

Zobacz także

Moi eksperci mówią, że oczywiście inflacja w Polsce jest dosyć wysoka, natomiast wcale nie jest najwyższa w Europie. To po pierwsze

Andrzej Duda

Jak dodał "po drugie - wszystkie dane, także z Banku Światowego i takich agencji jak Bloomberg pokazują, że nasza gospodarka jest w dobrym stanie".

- Dlatego proszę tutaj o zachowanie spokoju i także umiaru, bo różne są informacje i część z tych informacji, które są gdzieś rozsiewane, to są po prostu informacje fałszywe, tak zwane fake newsy, więc bardzo prosiłbym, żeby podejść spokojnie i starać się sprawdzić te różne dane, które przychodzą - tłumaczył Duda.

Była też na początku panika, że zabraknie żywności. Już pierwsze dni zaraz pokazały, że żadnej żywności w Polsce nie brakuje i polscy rolnicy zapewniają absolutnie bezpieczeństwo żywnościowe. Puste półki w sklepach i supermarketach zostały zaraz zapełnione i problem braku dostaw żywności błyskawicznie zniknął, więc to też jest tak, że niektórzy sieją panikę. Ja proszę o spokój

Andrzej Duda

Jak zapewnił staramy się dbać, aby "gospodarka jak najszybciej mogła wrócić na normalne tory funkcjonowania, polskie rodziny mogły żyć na jak najlepszym poziomie i aby miejsca pracy nie zniknęły, nie obniżyły się płace".

- Dlatego współdziałamy ze sobą, aby było jak najlepiej i mam nadzieję, że tak też będzie na przyszłość. Nie będzie bałaganu, kłótni, sporów politycznych, awantur wokół sprawy wspierania polskiej gospodarki, tylko dzięki dobrej współpracy między prezydentem, rządem (...) i dobremu współdziałaniu z przedsiębiorcami uda nam się ten kryzys pokonać - obiecał prezydent.

Prezydent: nie zgodzę się na ograniczenie 500 plus

Andrzej Duda nie szczędził również ciepłych słów mówiąc o rządowej tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej. - To są bardzo ważne elementy, które – wierzę w to – właśnie służą i wierzę w to, że dzięki temu te największe ryzyka zostały ograniczone - zaznaczył prezydent.

Zobacz także

Jego zdaniem największym zagrożeniem była masowa utrata dochodów przez Polaków. Według niego w ramach tarczy wypłacono do tej pory ponad 30 mld zł, z których skorzystało około 145 tys. polskich firm, zatrudniających około 1,5 mln ludzi.

To jest gigantyczna pomoc (...) Liczę, że ten odważny program doprowadzi do uratowania polskiej gospodarki. Tak działamy i tak mam zamiar dalej wspólnie z premierem i Radą Ministrów, ministrami, działać

Andrzej Duda

Odpowiadając na jedno z kolejnych pytań, Andrzej Duda wykluczył możliwość ograniczenia lub likwidacji programów socjalnych, np. 500 plus, by przekazać te środki na ratowanie przedsiębiorstw. Jak mówił, pieniądze te trafiają do rodzin, także tych zagrożonych bezrobociem.

Zobacz także

- Te środki, to 500 plus, to są pieniądze, które stanowią dzisiaj dla nich gwarancję i one trafiają z powrotem do gospodarki, one wspierają polską gospodarkę i polskich przedsiębiorców – podkreślał prezydent.

Przypomniał, że także przedsiębiorcy, jeśli mają dzieci, są beneficjentami 500 plus. Nie, nie zgodzę się na ograniczenie ani na likwidację 500 plus, ani innych programów społecznych. Nie, nie i jeszcze raz nie – zapewnił Duda.

RadioZET.pl/PAP