Zamknij

Więcej firm z niższym CIT-em. Jest projekt ustawy

Katarzyna Witwicka
07.09.2020 09:45
CIT. Więcej firm zapłaci niższy podatek
fot. Shutterstock/pavlolozovyi (ilustracyjne)

Więcej firm skorzysta z niższej stawki CIT. Jest projekt ustawy zwiększającej limit przychodów, który uprawnia do ulgi podatkowej.

Niższą stawkę CIT zapłaci więcej firm za sprawą zwiększenia limitu przychodów, który uprawnia do ulgi. Limit ten wzrośnie z 1,2 do 2 mln euro.

Jednocześnie resort finansów chce podnieść limit uprawniający do z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego do 2 mln euro z 250 tys. euro.

Duże zmiany w podatkach. Co zakłada projekt?

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt noweli ustawy o PIT, CIT i ryczałcie. Głównym założeniem tej ustawy jest podwyższenie limitu przychodów uprawniającego do skorzystania z niższej, 9-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych. Limit ten wzrośnie z 1,2 mln euro do 2 mln euro i dotyczyć będzie bieżącego roku podatkowego.

Zobacz także

Resort finansów chce ponadto powiązać wysokość płaconego przez duże firmy podatku z miejscem uzyskiwania dochodu.

Podwyższenie limitu przychodów uprawniającego do niższego podatku ma zdaniem ustawodawcy uszczelnić system podatkowy. Powiązanie miejsca uzyskania przychodów z miejscem płacenia podatków pomoże zasilić budżet o dodatkowe wpływy z CIT.

Zobacz także

Zmiany dotyczyć mają także ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Planowane jest poszerzenie grupy podatników, którzy będą mogli skorzystać z tej formy opodatkowania poprzez podwyższenie limitu przychodów do 2 mln euro z 250 tys. euro obecnie.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to trzeci kwartał bieżącego roku.

 

RadioZET.pl/PAP