Zamknij

CIT od spółek komandytowych. „Puls Biznesu”: Senat odrzuci projekt

13.11.2020 10:36
Senat może zatrzymać CIT od spółek komandytowych
fot. Piotr Molecki/East News

Podatek dochodowy od osób prawnych ma objąć spółki komandytowe. Senat może jednak odroczyć wyrok dla tysięcy rodzinnych firm – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

CIT od spółek komandytowych nie jest jeszcze przesądzony. Zdaniem dziennika za kilka dni senacka komisja odrzuci plan kolejnego opodatkowania tego typu firm.

Projekt wprowadzający nowy podatek ma niebawem odrzucić także cały Senat- wynika z informacji „Pulsu Biznesu”.

CIT od spółek komandytowych. Przepisy odroczone?

Spółki komandytowe miały zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych już od 1 stycznia 2021 roku. To efekt opublikowanej we wrześniu ustawy o zmianach w podatkach dochodowych. Wszystkie spółki komandytowe miały stać się wówczas podatnikami CIT niezależnie od skali oraz rodzaju prowadzonej działalności, struktury własnościowej, czy też statusu wspólników. Taka zmiana dotyczyć miała nawet 73 tysięcy firm.

Wszystko jednak może się zmienić za sprawą Senatu. Jak napisano w gazecie, "jest bardzo prawdopodobne, że apel Rady Przedsiębiorczości, skupiającej największe organizacje biznesowe, przyniesie sukces, czyli zablokowanie obciążenia od 1 stycznia 2021 r. spółek komandytowych podatkiem dochodowym (CIT)".

Zobacz także

Jak czytamy w dzienniku, jeśli Senat na posiedzeniu 25-27 listopada odrzuci rządową ustawę, rząd prawdopodobnie nie zdąży jej opublikować w Dzienniku Ustaw do 30 listopada 2020 roku, co jest warunkiem jej wejścia w życie początkiem 2021 roku.

W gazecie czytamy ponadto o lukach i niedomówieniach w rządowym projekcie. "Puls Biznesu" zwraca uwagę, że "przewidziano jednak dziwaczny mechanizm – dla chętnych podatek wejdzie 1 maja 2021 r.". "Eksperci ostrzegają, że to może być pułapka, bo wydłużony o cztery miesiące rok podatkowy nabije przychody, co może dla wielu spółek oznaczać wpadnięcie w 19-procentowy CIT z 9-procentowego”  - czytamy.

Jak czytamy w dzienniku, w spółkach komandytowych podatek dziś płacą wspólnicy. Biznes obawia się, że opodatkowanie CIT-em spółek doprowadzi de facto do podwójnego opodatkowania przedsiębiorców. Podobnego zdania, jak czytamy w gazecie, są senatorowie, którzy na najbliższym posiedzeniu komisji senackiej najprawdopodobniej sprzeciwią się zmianom.

 

RadioZET.pl/”Puls Biznesu”/PAP