Zamknij

CIT dla spółek komandytowych. Sejm przyjął ustawę

28.10.2020 18:39
CIT dla spółek komandytowych
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

W 2021 roku spółki komandytowe zapłacą podatek od osób prawnych, którego dotąd nie musiały uiszczać. Sejm przyjął pakiet zmian w podatkach.

CIT dla spółek komandytowych to główne założenie noweli ustawy o podatkach dochodowych, za którą opowiedział się Sejm.

Za dodatkowym obciążeniem biznesu opowiedziało się 232 posłów, 215 było przeciw. Wcześniej liczne organizacje zrzeszające przedsiębiorców apelowały o odrzucenie ustawy.

CIT dla spółek komandytowych

Politycy chcieli zabezpieczyć system podatkowy przez wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych. Narzędziem w przekrętach miały być spółki komandytowe, które od przyszłego roku będą musiały płacić CIT.

Zobacz także

Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Federacja Przedsiębiorców Polskich i inne organizacje apelowały do rządu, by porzucił pracę nad ustawą. Organizacje wskazują jasno, że „spółki komandytowe nie służą do optymalizacji podatkowej”. W apelu czytamy, że w większości są to jednoosobowe działalności prowadzone przez polskich przedsiębiorców.

Nakładanie dodatkowych obciążeń podatkowych tuż przed zakończeniem roku podatkowego, w okresie największego kryzysu gospodarczego od 30 lat, kiedy przedsiębiorstwa walczą o przetrwanie i utrzymanie miejsc pracy, na 4 tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku podatkowego, bez poszanowania zasady przewidywalności prawa i interesów w toku, jest działaniem na szkodę gospodarki i polskich przedsiębiorców! 

Głosi apel przedsiębiorców

Mimo sprzeciwu ze strony biznesu, posłowie poparli nowy podatek dla spółek komandytowych. Wiceminister finansów Jan Sarnowski mówił w Sejmie o potrzebie zagwarantowania równych szans na rynku.

- Firmom potrzeba trzech rzeczy, które da im ta ustawa. Po pierwsze niskich podatków, które pozwolą firmom na tworzenie finansowych poduszek bezpieczeństwa i inwestowanie gdy jest to dla nich korzystne. Po drugie firmy potrzebują bezpieczeństwa, maksymalnej prostoty rozliczeń. Firmy potrzebują też równych warunków konkurencji  - powiedział.

Zobacz także

Wiceminister podkreślił, że dzięki przegłosowanemu w środę pakietowi zmian podatkowych, czyli również dzięki ustawie o wprowadzeniu estońskiego CIT-u, w kieszeniach przedsiębiorców zostanie w przyszłym roku 7 mld zł, a na zmianach skorzysta 400 tys. firm i to tych najmniejszych.

Ta sama ustawa wskazuje również, że limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT zostanie podniesiony z 1,2 do 2 mln euro.

RadioZET.pl/PAP