Zamknij

Nawet rząd przyznał, że ten nowy podatek to zły pomysł

07.10.2020 09:48
wydruk z serwisu podatki.gov.pl
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

CIT dla spółek komandytowych wzbudza kontrowersje nawet w rządzie. Podatek ma objąć nowe podmioty od 1 stycznia 2021 roku, co w dużej liczbie przypadków zaowocuje podwójnym obciążeniem fiskalnym dochodów.

CIT ma obowiązywać także spółki komandytowe. Podatek dochodowy od osób prawnych 40 000 takich podmiotów funkcjonujących w Polsce ma według rządowych planów płacić od 1 stycznia 2021 roku.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu solidarnie występują organizacje pracodawców, a głosy powątpiewania słychać było nawet z Ministerstwa Rozwoju, według którego CIT dla spółek komandytowych przyniesie więcej szkód, niż pożytku.

CIT dla spółek komandytowych krytykowany przez pracodawców i rząd

Największe organizacje pracodawców w Polsce zgodnie wskazują, że objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT będzie oznaczać dyskryminowanie polskich przedsiębiorców i zmniejszanie ich szans na konkurowanie z podmiotami zagranicznymi.

Zobacz także

Większość spółek komandytowych zakładana jest bowiem przez osoby fizyczne, które od osiąganych zysków płacą już podatek dochodowy. CIT sprawi, że te same środki będą więc opodatkowane dwa razy, co znacznie zwiększy obciążenia fiskalne.

Spółki komandytowe często wybierane są przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą jako kolejny etap rozwoju prowadzonego biznesu.

Zobacz także

Rząd argumentuje, że z powodu braku CIT spółki komandytowe służą do niedozwolonej optymalizacji podatkowej. Z takimi zarzutami nie zgadza się jednak część członków rządu. Ministerstwo Rozwoju wskazało w opinii, że objęcie spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych spowoduje ich podwójne opodatkowanie: na poziomie podmiotu oraz przy wypłacaniu dywidendy wspólnikom, którzy muszą uwzględnić ją w PIT. MR wskazało ponadto, że zmiana dotknie przede wszystkim spółki rodzinne.

Zagłosuj

Czy spółki komandytowe powinny płacić CIT?

Liczba głosów:

Nowy podatek może wpłynąć także niekorzystnie na rynek mieszkań. Większość deweloperów realizuje inwestycje przez spółki komandytowe – objęcie ich podatkiem CIT sprawi, że trzeba będzie uwzględnić to w biznesplanach. Lokale będą więc musiały podrożeć, a część z planowanych budów może po prostu okazać się nieopłacalna.

RadioZET.pl/Business Insider Polska