Zamknij

Awans w czasie epidemii. CD Projekt największą spółką na giełdzie

03.04.2020 11:42
CD Projekt. Spółka awansuje na GPW mimo strat przez koronawirusa
fot. Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski (ilustracyjne)

CD Projekt jest już większy od banku PKO, PZU i Orlenu. W czasie epidemii koronawirusa awansował na giełdzie i stał się najbogatszą polską spółką.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

„Kryzys związany z epidemią koronawirusa sprawił, że CD Projekt został spółką o największej kapitalizacji w Polsce. Wartość producenta gier to 27,11 miliardów złotych, więcej niż dotychczasowego lidera - PKO BP” – informuje Business Insider.

Jeszcze końcem lutego pisaliśmy o tym, że polska spółka gamingowa zamknęła podium na warszawskiej giełdzie. CD Projekt był wtedy na trzecią największą spółką po PZU i PKO BP.

Zobacz także

Dziś CD Projekt jest na prowadzeniu. Jak informuje serwis, giełdowa wartość spółki to obecnie 27,11 mld zł, podczas gdy PKO BP to 27,03 mld zł. 

„Business Insider” wskazuje na powód tego awansu. Epidemia koronawirusa przyczyniła się do spadków na giełdzie. Na wartości stracił bank PKO BP, który jeszcze w grudniu wart był 40 mld złotych. Spadki odnotował też Santander Bank Polska, Orlen i PZU. Każda z tych spółek kilka miesięcy temu warta była ponad 30 mld złotych.

Zobacz także

Co istotne, sam lider też stracił na wartości mimo awansu. Jeszcze 19 lutego po zamknięciu notowań kapitalizacja spółki wynosiła 31,8 mld zł. Dziś CD Projekt wart jest o około 4 mld złotych mniej.

Mimo strat spółka wsparła też walkę z koronawirusem. Przeznaczyła w tym celu 4 mln złotych Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Połowę tej kwoty CD Projekt przekazał jako spółka, a drugą połowę prywatnie.

Zobacz także

CD Projekt to największa polska spółka w świecie gamingowym. Zajmuje się produkcją i dystrybucją gier, a jej historia sięga lat 90-tych. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Studio deweloperskie CD Projekt Red, będące od października 2011 roku prawnie częścią spółki, zajmuje się przede wszystkim produkcją gier opartych na serii powieści o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Spółka znów zdobyła rozgłos po zapowiedzi nowej gry, Cyberpunk 2077, której premiera zapowiedziana jest na wrzesień 2020 roku.

RadioZET.pl/Business Insider