Zamknij

CD Projekt rozczarował inwestorów. Duży spadek zysków

31.05.2021 18:52
CD Projekt rozczarował inwestorów. Wyniki finansowe spółki
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

CD Projekt rozczarował inwestorów w pierwszym kwartale 2021 roku. Wyniki sprzedaży „Cyberpunka 2077” okazały się niewystarczające, a błędy w grze wpłynęły na wycenę spółki.

CD Projekt to jedna z największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Wraz z kolejnymi informacjami o premierze gry Cyberpunk 2077, apetyty inwestorów rosły.

Gdy długo oczekiwana gra została wycofana ze sprzedaży w sklepie online Sony Playstation, wtedy odbiło się to na sytuacji giełdowej spółki producenckiej. Powodem były liczne błędy w wersji gry na konsole.
 

CD Projekt rozczarowuje inwestorów. Spadek zysku o 64 proc.

Najpopularniejsze polskie studio produkcji gier osiągnęło w pierwszym kwartale zysk netto w wysokości 32,5 mln zł. Oznacza to spadek o 64 proc. w porównaniu do oczekiwań analityków, którzy prognozowali wynik na poziomie 91 mln zł. W poprzednim kwartale zysk osiągnął 984 mln zł, ale warto pamiętać, że wówczas na wynik duży wpływ miała sprzedaż związana z premierą "Cyberpunka 2077", która nastąpiła w grudniu 2020 roku.

Jeśli chodzi o przychody to grupa zakończyła kwartał wynikiem 197,6 mln zł. Oznacza to wzrost o 2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku. Z kolei analitycy liczyli, że będzie on wyższy i osiągnie 238,2 mln zł.

Niższa niż zwykle rentowność netto to efekt m.in. kontynuacji amortyzacji kosztów produkcji 'Cyberpunka 2077', prac nad aktualizacjami do gry oraz realizowanych prac badawczych związanych z kolejnymi projektami. Wydatki na nie zaliczane są bezpośrednio w koszty bieżącego okresu i nie podlegają kapitalizacji

Piotr Nielubowicz, wiceprezes CD Projektu ds. finansowych

Zysk operacyjny w ujęciu rocznym zmniejszył się o 56 proc.i wyniósł43,2 mln zł. Konsensus zakładał 97,7 mln zł zysku. Nakłady poniesione na prace rozwojowe w pierwszym kwartale to 29,1 mln zł.

RadioZET.pl