Zamknij

Tanie buty z Polski podbijają rynki. Powoli doganiamy Chiny

02.09.2019 12:36
CCC, Wojas i Gino Rossi podbiły rynek. Eksport polskich butów do Czech
fot. Shutterstock/ Kristyna Henkeova - sklep CCC w Pradze

Ponad 11 milionów par polskich butów trafiło do Czech tylko w 2018 roku. W ciągu dekady eksport obuwia za południową granicę wzrósł o 600 procent.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Takie wyniki to jasny sygnał, że polska gospodarka bogaci się na eksporcie. Jak informuje „Puls Biznesu”, w Czechach pod tym względem jesteśmy już numerem dwa, tuż za Chinami.

CCC, Gino Rossi i Wojas – to liderzy sprzedaży w Czechach. Jak informuje gazeta, polskie marki zyskują na popularności.

Dogonimy Chińczyków?

W eksporcie jesteśmy już lepsi od Włochów i Wietnamczyków. Polski eksport może już spokojnie rywalizować z chińskim. Jeszcze w 2009 roku eksporterzy z Azji sprzedawali Czechom nawet 90 razy więcej butów niż Polscy. Teraz Chińczycy sprzedają im już tylko 3,5 razy więcej niż Polacy.

Zobacz także

„Puls Biznesu” zwraca uwagę, że takie wyniki sprzedaży to konsekwencja spadku eksportu z Chin przy wzrostach na rzecz polskiego eksportera. W miejsce chińskich dostawców wchodzą eksporterzy z innych państw azjatyckich, głównie z Wietnamu i Kambodży, oraz właśnie z Polski – czytamy w gazecie.

W Czechach taniej?

Wraz ze wzrostem wolumenu cena sprowadzanych do Czech butów spada. Jak donosi gazeta, jeszcze 10 lat Czesi za parę polskich butów dawali około 50 złotych. Dziś cena ta spadła do 24 złotych.

Z raportu organizacji ČOKA wynika, że na tak znaczną obniżkę średniej ceny najbardziej wpłynęło sprowadzenie z Polski partii aż 3,6 milionów par obuwia tekstylnego, po średniej cenie 8 CZK. To zaledwie 1,33 zł za parę.

informuje „Puls Biznesu”

Autorki opracowania komentowały, iż „taka cena jest absolutnie nierealistyczna”.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Puls Biznesu”