Zamknij

Wysokie zarobki Kujdy. Były szef NFOŚiGW zarabiał lepiej niż prezydent

Piotr Drabik
14.02.2019 14:10
Były szef NFOŚiGW Kazimierz Kujda zarabiał lepiej niż prezydent
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

Kazimierz Kujda, który ustąpił ze stanowiska szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zarabiał więcej niż prezydent RP. Ponadto przysługuje mu sowita odprawa. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Kazimierz Kujda, który należał do najbardziej zaufanych ludzi prezesa PiS, najpierw pojawił się przy okazji tzw. taśm Kaczyńskiego.

Przez lata był szefem spółki Srebrna, która w centrum stolicy planowała zbudować dwa 190-metrowe wieżowce na warszawskiej Woli – to w tej sprawie Kujda rozmawiał z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem.

Zobacz także

Sowita odprawa

Ponadto wypłynęły nieznane dotąd fakty z przeszłości Kujdy, który w latach 70. ubiegłego stulecia współpracował z bezpieką, a jego teczka przez lata była ukrywana w zbiorze zastrzeżonym Instytutu Pamięci Narodowej. Kaczyński nie ukrywał zaskoczenia z powodu współpracy współpracownika z SB, a we wtorek Kujda ustąpił ze stanowiska szefa NFOŚiGW.

Jak podał „Super Express”, przez ostatnie lata Kujda mógł liczyć na sowite wynagrodzenia. Zarabiał miesięcznie 26,5 tys. złotych brutto, czyli więcej niż prezydent Andrzej Duda (20 tys. zł brutto). Do tego trzeba doliczyć premie finansowe – w 2017 roku ówczesny minister środowiska Jan Szyszko przyznał mu 77 tys. zł nagrody finansowej.

Resort środowiska podał również, że Kujdzie za pełnienie funkcji szefa NFOŚiGW przysługuje 80 tys. zł odprawy

Zobacz także

Kim jest Kazimierz Kujda?

Urodził się w 1952 roku. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH) w Warszawie. Był trzykrotnie prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – w latach 2000-2002, 2006-2008 i od 2015 roku. 

Przez wiele lat był również prezesem spółki Srebrna; zarządzał nieruchomościami, które środowisko PiS otrzymało w latach 90. po przejęciu „Ekspresu Wieczornego”

„Rzeczpospolita” podała, że Kujda „widnieje w jawnym już inwentarzu IPN jako tajny współpracownik o pseudonimie Ryszard, który współpracę miał rozpocząć w 1979 r. w Siedlcach – zgadza się jego data urodzenia”. Ponadto według gazety w 2002 roku teczka Kazimierza Kujdy trafiła do zbioru zastrzeżonego IPN.

Kujda oświadczył, że nigdy nie podjął z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy. Przyznał, że mógł „podpisać jakieś dokumenty”, ubiegając się o wyjazd za granicę. Zapowiedział, że wystąpi do IPN o autolustrację i opublikuje dokumenty. 12 lutego podał się do dymisji z funkcji szefa NFOŚiGW.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express/PTD