Zamknij

Były prezes Lotosu dla Radia ZET: "To rozbiór bardzo dobrze funkcjonującej firmy"

12.01.2022 14:46
Były prezes Lotosu dla Radia ZET: To rozbiór bardzo dobrze funkcjonującej firmy
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

- To rozbiór i rozparcelowanie bardzo dobrze funkcjonującej firmy - tak wieloletni prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz komentuje dla Radia ZET ogłoszony dziś (12 stycznia 2021) plan sprzedaży części jej aktywów. PKN Orlen zbędzie część udziałów w gdańskiej rafinerii na rzecz Saudi Aramco, a część stacji Lotosu przejmie węgierski MOL.

Lotos zostanie odsprzedany przez PKN Orlen. Daniel Obajtek poinformował, że Saudi Aramco kupi udziały w rafinerii Lotosu, MOL nabędzie 417 stacji Lotosu, a Unimot należące do spółki bazy paliw. Dekoncentracja majątku jest warunkiem przejęcia przez PKN Orlen rafinerii należącej do Lotosu.

Transakcja przejęcia przez PKN Orlen stacji od MOL opiewać ma na około 229 mln euro. Daniel Obajtek podkreślił, że notowana na przejmowanych obiektach EBITDA jest zbliżona do wartości uzyskiwanych na rodzimych stacjach koncernu. MOL za Lotos Paliwa zapłaci 610 mln euro plus kwotę zależną od długu i kapitału obrotowego.

Paweł Olechnowicz o Lotosie: "To rozbiór bardzo dobrze funkcjonującej firmy"

Były prezes Lotosu Paweł Olechnowicz mówi w rozmowie z reporterem Radia ZET Maciejem Bąkiem, że nie rozumie tego działania, które stoi w sprzeczności z tym co zapowiadał rząd.

Mówi się, że następuje repolonizacja firm, czego dokonano w stosunku do banków. A tu jest depolonizacja - wyprzedaż majątku dobrej firmy, dobrze funkcjonującej na rynku, dla innych firm zagranicznych. Takich zabiegów zwykle dokonuje się w stosunku do przedsiębiorstw, które słabo funkcjonują, wymagają jakiegoś partnera, który znajdzie sposób na podźwignięcie firmy z kłopotów. A przecież Lotos radził sobie świetnie

Paweł Olechnowicz, były prezes spółki Lotos

Paweł Olechnowicz dodaje, że dzisiejsze ogłoszenie nowych nabywców jest początkiem końca marki Lotos i że osobiście boli go taka decyzja. Olechnowicz rządził Lotosem nieprzerwanie od 2002 do 2016 roku. Został odwołany niedługo po przejęciu władzy przez PiS.

RadioZET.pl