Zamknij

Burkina Faso zakazuje importu z Korei Północnej

Olga Papiernik
20.12.2017 15:35
Burkina Faso zakazuje importu z Korei Północnej
fot. Agencja Gazeta

Burkina Faso zakazuje importu z Korei Północnej. Wszystko przez surowe sankcje ekonomiczne ONZ - zapowiedział w środę miejscowy rząd.

Decyzja zapadła po tym, jak w październiku dochodzenie przeprowadzone przez Stany Zjednoczone pokazało, że Burkina Faso nadal handluje z Koreą Północną, pomimo sankcji nałożonych miesiąc wcześniej.

Po tym dochodzeniu przeprowadziliśmy szczegółowe dochodzenie w ministerstwie handlu i na poziomie działu finansowego i odkryliśmy, że istnieją podmioty gospodarcze importujące towary z Korei Północnej. - powiedziała minister spraw zagranicznych Alpha Barry.

Zakaz dotyczy zarówno obywateli Burkina Faso, jak i cudzoziemców mieszkających w tym kraju.

Według oficjalnych danych, import z Korei Północnej - głównie produktów ropopochodnych - wyniósł 3,8 miliarda franków CFA (6,8 miliona dolarów, 5,8 miliona euro) w 2016 roku.

We wrześniu przyjęto rezolucję ONZ, nakładającą ostrzejsze sankcje gospodarcze na Koreę Północną po tym, jak Stany Zjednoczone wezwały do dalszych działań.

ONZ ma nadzieję, że nowe środki wywrą presję na Phenian, aby wynegocjować koniec z zakazanymi programami rakietowymi i balistycznymi.

ab/de/dl/hmw/OP