Zamknij

Bunt przedsiębiorców w Legionowie. Otworzą restauracje

12.01.2021 15:26
witryna sklepowa z apelem o pomoc
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Coraz mniej przedsiębiorców wierzy w zapewnienia rządu o pomocy dla branż, które dostały zakaz działalności. Czarę goryczy przepełniło podtrzymanie wszystkich obostrzeń na okres 18-31 stycznia 2021. Przedsiębiorcy zapowiedzieli więc bunt – przyłączają się do niego biznesy z całego kraju.

Lockdown wysysa z przedsiębiorstw resztki sił. Duża część z nich została pozbawiona przez pandemię możliwości zarabiania i nie ma już środków, żeby przetrwać kolejne dni. Rząd z kolei coraz śmielej mówi, że nie ma co czekać na zdjęcie restrykcji przed kwietniem 2021 roku.

Przedsiębiorcy nie zamierzają czekać tak długo. Powołują się przy tym na wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które stwierdziły, że decyzja rządu o ograniczeniu wolności gospodarczej rozporządzeniem nie miała umocowania prawnego i została wydana z naruszeniem konstytucji. Walkę zapowiedzieli przedsiębiorcy zrzeszenie w inicjatywie Góralskie Veto, do ofensywy zamierzają przejść także restauratorzy z podwarszawskiego Legionowa.

Bunt przedsiębiorców. W Legionowie otworzą się restauracje

Adam Niedzielski, minister zdrowia, poinformował na konferencji, że ze względu na chęć zapewnienia stabilnego działania systemu ochrony zdrowia podczas Narodowego Programu Szczepień wszystkie zakazy dla przedsiębiorców zostały przedłużone, mimo że tak naprawdę sytuacja tego nie wymaga.

Część przedsiębiorców stworzyła już wcześniej swoiste państwo podziemne, w którym na zasadach pełnej konspiracji można było wybrać się na obiad do restauracji czy przenocować w obcym mieście, coraz więcej biznesów zapowiada jednak otwarte wystąpienie przeciwko rządowym rozporządzeniom. Góralskie Veto zrzesza kilkuset przedsiębiorców, w Legionowie do powrotu do działania szykuje się kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu.

Władze samorządowe oficjalnie zaprzeczają wspieraniu buntu przedsiębiorców. Na oficjalnej stronie Legionowa znalazł się jednak zapis, który pozwala się domyślić, co lokalne władze myślą o inicjatywie otworzenia restauracji.

Jest to protest przedsiębiorców i aby uniknąć nadania mu, szczególnie przez media „narodowe”, charakteru politycznego Urząd Miasta Legionowo ani Prezydent Miasta Legionowo nie będą wypowiadać się w tej sprawie. Jeszcze raz deklarujemy wsparcie, także prawne, legionowskim przedsiębiorcom.

komunikat władz Legionowa

W Polsce nieposłuszeństwo wobec wprowadzonych przez rząd obostrzeń okazuje coraz więcej biznesów. Od kilku dni w Cieszynie działa restauracja, która opiera się próbom zamknięcia przez policję i sanepid. Właściciel zapowiedział walkę w sądzie z wszelkimi mandatami i karami; bezpłatną pomoc prawną zaoferowały mu już dwie kancelarie.

Jeśli bunt przedsiębiorców rozszerzy się na cały kraj, rządzący mogą nie mieć wyboru i sięgnąć po rozwiązanie, które dam im możliwość zgodnego z konstytucją ograniczenia wolności gospodarczej: wprowadzenia stanu wyjątkowego. To będzie dla przedsiębiorców bardzo dobra wiadomość, otworzy bowiem drogę do pozywania państwa o odszkodowania za lockdown – nieoficjalnie mówiło się, że to właśnie obawa przed roszczeniami biznesu zmusiła rząd do szukania innych sposobów na legitymizację restrykcji.

Rzecznik rządu Piotr Müller w programie „Tłit” dał do zrozumienia, że inicjatywa przedsiębiorców jest znana rządzącym, którzy szykują zdecydowane i jednoznaczne działania.

RadioZET.pl/money.pl