Zamknij

„DGP”: budżety ministerstw zostaną zamrożone

29.07.2019 10:42
Budżety ministerstw zostaną zamrożone? Jest propozycja resortu finansów
fot. Adam Guz/KPRM/Flickr

Ministerstwo Finansów proponuje utrzymanie w przyszłym roku wydatków ministerstw na tegorocznym poziomie. Dla części resortów oznaczałoby to realne zmniejszenie kwot do dyspozycji – podkreślił „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju potwierdziło gazecie, że proponowane przez MF wydatki na przyszły rok są równe tegorocznym. Nieoficjalnie potwierdziły to też inne resorty.

Zamrożenie nie odbije się na płacach, gdyż rząd zakłada 6 proc. podwyżkę w budżetówce, ale wydatki na inne cele będą musiały być przycięte lub co najmniej niezwiększone.

Zobacz także

Wyjątkiem ma być Ministerstwo Obrony Narodowej, gdzie pieniędzy ma być więcej na mocy ustawy o wydatkach na armię.

Według „DGP”, na przykład Ministerstwo Rozwoju i Przedsiębiorczości wylicza, że w razie zamrożenia na realizację zadań zabraknie mu 90 mln zł. Jak pisze gazeta, nieoficjalnie ustaliła, że część ministrów nie jest zadowolona z propozycji MF i będzie walczyła o zwiększenie limitów.

Zobacz także

– Budżet będzie ambitny. Chcemy zrobić jak najmniejszy deficyt, mamy ograniczenia wynikające z reguły wydatkowej. Nie ma co się spodziewać kolejnych wielkich obszarów, w których będziemy rozdawać pieniądze – podkreślił anonimowo jeden z członków rządu, cytowany przez dziennik.

Zaskoczony planami resortu finansów nie jest główny ekonomista Crédit Agricole Jakub Borowski.

Trzymanie się reguły wydatkowej w sytuacji, gdy rosną nakłady na transfery socjalne, oznacza, że w niektórych obszarach będziemy musieli je zamrozić – tłumaczył Borowski, w rozmowie z "DGP".

Zobacz także

Dziennik przypomniał, że projekt budżetu musi być gotowy do końca sierpnia. To może być ostatnie zadanie Mariana Banasia na stanowisku ministra finansów.

Został on zgłoszony jako kandydat PiS na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Kadencja dotychczasowego szefa Krzysztofa Kwiatkowskiego mija 27 sierpnia.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna