Zamknij

Prezydent podpisał budżet państwa z ogromnym deficytem

30.10.2020 13:36
Budżet państwa 2020 z ogromnym deficytem. Duda podpisał ustawę
fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP (ilustracyjne)

Andrzej Duda podpisał znowelizowany budżet na 2020 rok. Deficyt wzrósł z planowanego zera do aż 109,3 mld zł. Powodem kryzys podczas pandemii koronawirusa.

Budżet państwa na 2020 rok miał był pierwszym po transformacji ustrojowej, który miał zakładać brak deficytu - czyli zrównoważone wydatki i przychody. Jednak pandemia koronawirusa, która doprowadziła do "zamrożenia" gospodarki wiosną oraz uruchomienie największej w historii III RP publicznej pomocy dla gospodarki.

W związku z tym resort finansów przygotował nowelizację, która została uchwalona przez parlament i trafiła na biurko prezydenta. Andrzej Duda w piątek podpisał zmieniony budżet.

Nowelizacja budżetu na 2020. Jakie zmiany?

Limit wydatków budżetowych wzrósł o 72,7 mld zł w porównaniu do obowiązującej jeszcze ustawy budżetowej - do 508 mld zł. Dochody są szacowane na 398,7 mld zł. Założono, że dochody budżetu będą niższe od planowanych o 36,7 mld zł, dochody podatkowe spadną o 40,3 mld, ale wyższe o 3,6 mld zł będą dochody niepodatkowe.

Zobacz także

Ustawa przewiduje, że spadek PKB w całym 2020 r. wyniesie 4,6 proc., wobec pierwotnie zakładanego wzrostu o 3,7 proc. Z kolei zatrudnienie w gospodarce narodowej spadnie o 2,4 proc., a płace wzrosną o 3,5 proc., czyli wolniej niż w poprzednich latach.

Jak tłumaczył wcześniej w Sejmie minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, nowelizacja budżetu ma zapewnić środki na dalsza stymulację gospodarki, po kryzysie spowodowanym pandemią. Pandemia spowodowała gwałtowne wyhamowanie aktywności gospodarczej i załamanie trendów makroekonomicznych.

Zobacz także

- Musieliśmy zapewnić wsparcie firmom, środki na walkę z COVID-19, oraz chronić miejsca pracy. Dzięki wydatkom i wprowadzonym przez rząd działaniom polska gospodarka odczuła skutki ekonomiczne koronawirusa w mniejszym stopniu, niż większość krajów UE. Wymagało to jednak dużych nakładów finansowych i dlatego teraz nowelizujemy tegoroczny budżet - mówił minister.

RadioZET.pl/PAP