Zamknij

Budżet na 2022 rok przyjęty. Kto może liczyć na podwyżki?

24.08.2021 14:33
Budżet 2022 przyjęty
fot. Piotr Molecki/East News

Rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok. Wydatki nadal będą większe od prognozowanych dochodów, przez co w najlepszym wypadku będziemy 30 mld zł na minusie.

Budżet na 2022 rok przyjęty przez Radę Ministrów. Rząd już dawno porzucił nadzieję na zrównoważone finanse, w których wydatki są równe dochodom. Pandemia zachwiała nieco stabilnością budżetu, ale zaciskanie pasa nam nie grozi.

W projekcie przewidziano m.in. odmrożenie podwyżek w budżetówce. Na więcej pieniędzy będą mogli liczyć także emeryci.

Budżet 2022: emerytury, świadczenia, podwyżki

Rada Ministrów 24 sierpnia 2021 roku przyjęła projekt budżetu na 2022 r. Dochody znów będą mniejsze niż wydatki, ale kryzys mamy już za sobą.

  • dochody budżetu mają wynieść 475 mld zł
  • wydatki wyniosą 505,6 mld zł
  • deficyt wyniesie 30 mld zł, czyli 2,8 proc. PKB
  • dług publiczny, czyli łączne  nominalne zadłużenie kraju, wyniesie 42,6 proc. PKB

Po pandemicznym przestoju przyszły rok ma przynieść wzrost PKB rzędu 4,6 proc.

- W projekcie są uwzględnione skutki wprowadzenia Polskiego Ładu, ale nie uwzględnia on skutków realizacji Krajowego Programu Odbudowy – powiedział w czasie konferencji wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Dodał, że w budżecie zaplanowane zostały środki na kontynuację programów 500+ czy „Dobry start”, ale także na nowy program „Rodzinny kapitał opiekuńczy”.

Resort finansów poinformował też, że seniorów od 1 marca 2022 roku czeka waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych, której wskaźnik ma wynieść 104,89 proc.

 Wzrosną też nakłady na pensje nauczycieli, pracowników ochrony zdrowia czy urzędów. Fundusz płac w budżetówce wzrośnie o ok. 4,4 proc., zostaje przywrócony także fundusz nagród.

RadioZET.pl/PAP (Marek Siudaj)