Zamknij

Budżet hojny dla Rydzyka. 85 mln zł na Muzeum Jana Pawła II

07.01.2021 08:49
ojciec Rydzyk
fot. Adam Juszkiewicz/REPORTER/East News

Niemal 85 mln zł z budżetu państwa otrzyma mimo ogromnej dziury budżetowej powiązane z imperium ojca Rydzyka Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Pieniądze mają posłużyć do „opracowania założeń i kompleksowa realizacja wystawy stałej do Muzeum” oraz wybudowania siedziby stałej instytucji.

Lockdown nie zagrozi pracom nad uruchomieniem firmowanego przez Lux Veritas, fundację Rydzyka, Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Instytucja nadzwyczaj hojnie dotowana jest przez ministerstwa: pieniądze w wysokości nieco ponad 84 mln złotych znalazły się nawet w tak trudnym dla budżetu roku, gdy finanse publiczne zostały przetrzebione przez pandemię.

Łącznie prywatne muzeum otrzyma ze Skarbu Państwa ponad 120 mln zł. To 100 razy więcej, niż wynosiło wsparcie na uruchomienie Nowej Wystawy Głównej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Kolejne miliony na muzeum Rydzyka. Przyznano je mimo pandemii

Informacje o dotacji pochodzą z opublikowanego 28 grudnia 2020 zestawienia wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego. Wśród beneficjentów znalazło się powiązane z Rydzykiem Muzeum.

Zobacz także

Wsparcie obejmuje 24 386 898 zł przyznanych na budowę siedziby stałej muzeum oraz 60 000 000 zł na przygotowanie założeń i zrealizowanie wystawy stałej (poz. 223 i 228).

rydzyk_muzeum_84_miliony_01

Duży entuzjazm w kwestii wspierania inwestycji wykazuje także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort w sierpniu 2020 roku poinformował o zwiększeniu przyznanej kwoty dotacji o pond 1,8 mln zł, argumentując to „sytuacją na rynku inwestycji, w szczególności inwestycji muzealnych oraz realnych kosztów realizacji przedsięwzięcia”.

Zobacz także

Łącznie kwota wsparcia dla Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu to 120 mln zł.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej.

komunikat MKiDN

Fundacja Lux Veritas zapewnia z kolei, że muzeum „będzie depozytariuszem pamięci o ponad tysiącletniej historii chrześcijańskiej Polski”.

Inwestycja rozpoczęła się w 2019 roku i ma być zakończona w 2021. Po otwarciu ma stanowić „wiano na 100-lecie odzyskania niepodległości”.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl