Zamknij

Budżet bogatszy, niż zakładał rząd. Więcej pieniędzy dla budżetówki

20.09.2021 20:17
Budżet 2021 do poprawki
fot. Piotr Molecki/East News

Rząd chce poprawić ustawę budżetową na bieżący rok „w związku z dobrą sytuacją” w gospodarce. Planowana nowela zakłada też wyższe pensje w budżetówce.

Budżet na 2021 z poprawkami. W wykazie prac Rady Ministrów na najbliższe tygodnie znalazł się „projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021” oraz "projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2021". 

Akt ten wprowadza poprawki do ustawy budżetowej na 2021 rok. Powód? Zdaniem rządu sytuacja jest lepsza, niż oczekiwano. Można zatem pozwolić sobie na większe wydatki.

Budżet 2021 na nowo. Budżetówka doczeka się podwyżek

Sytuacja w finansach jest lepsza, niż początkowo zakładał rząd – wynika z uzasadnienia projektu noweli ustawy budżetowej na bieżący rok. We wspólnej kasie – zgodnie z nowymi prognozami – zostanie więcej pieniędzy, które rząd chce wykorzystać na „działania proinwestycyjne”.

Mając na uwadze aktualne informacje o przebiegu pandemii i jej wpływie na gospodarkę w dalszym ciągu bardzo istotne jest prowadzenie takiej polityki budżetowej, która będzie wspierać wzrost gospodarczy. Dlatego też zasadne jest wykorzystanie dodatkowych środków przede wszystkim na działania proinwestycyjne, tak aby w dalszym ciągu łagodzić negatywne skutki pandemii poprzez zmianę ustawy budżetowej na rok 2021 

Nowela ustawy budżetowej na 2021 rok

Zdaniem rządzących szybki wzrost gospodarczy przełoży się na większe dochody budżetowe. Polacy są w lepszej sytuacji finansowej, a zatem w większym stopniu dokładają się do wspólnej kasy.

„Jest to konsekwencja dużo wyższego wzrostu gospodarczego, który bezpośrednio przekłada się na szybką odbudowę bazy podatkowej i dobrą sytuację finansową podatników – zarówno przedsiębiorców, jak i gospodarstw domowych” – czytamy w uzasadnieniu.

Poprawki w budżecie ucieszą nauczycieli, urzędników, pracowników ochrony zdrowia i innych reprezentantów budżetówki, którzy od lat walczą o podwyżki. W projekcie ustawodawca zakłada, że „nadwyżka” budżetowa sfinansuje podwyżki.

W projekcie zaproponowano m.in.„ zwiększenie środków na wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej oraz utworzenie funduszu motywacyjnego w jednostkach sfery budżetowej”.

 

Większe pieniądze trafią też do PFRON, samorządów, mundurówki i szkół publicznych.

RadioZET.pl/PAP