Zamknij

Mniej pieniędzy dla Polski z polityki spójności

09.12.2019 08:18
Budżet UE. Małgorzata Jarosińska-Jedynak: mniej pieniędzy dla Polski z polityki spójności
fot. Wiola Wiaderek/Shutterstock (ilustracyjne)

Polska otrzyma mniej pieniędzy z unijnej polityki spójności na lata 2021-2027 – zapowiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” dodała, że „na innowacyjność i tak trafi 60 miliardów złotych”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zapytana przez „Rzeczpospolitą” o programy operacyjne po 2020 roku, Małgorzata Jarosińska-Jedynak stwierdziła, że „w regionach na pewno” będzie ich tyle samo.

Chyba że zmieniłoby się coś w podziale administracyjnym kraju – dodała.

Zobacz także

Natomiast jeśli idzie o programy krajowe, ta decyzja jeszcze nie zapadła. Na pewno będą te największe, czyli „Infrastruktura i środowisko 3”, następca „Inteligentnego rozwoju”, oraz program finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, czyli odpowiednik dzisiejszego POWER.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

W rozmowie z „Rz” minister podkreśliła również, że trwają negocjacje z Komisją Europejską w kwestii programów „Polska wschodnia” oraz „ponadregionalnego”. Wyraziła nadzieję, że uda się przekonać do nich Komisję kierowaną przez Ursulę von der Leyen.

Negocjacje są burzliwe. Na temat kwot dyskutujemy stale. Zmieniają się też wskaźniki potrzebne do wyliczenia kwoty ogólnej, która trafi do Polski. Kolejne, brane pod uwagę są z korzyścią dla naszego kraju. Dyskusje trwają. Ciągle walczymy, aby tych środków dla Polski było jak najwięcej.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Pytana o kwotę, jaką jej resort przeznaczy na innowacyjność po 2020 roku, minister funduszy i polityki regionalnej odparła: „Przyjmujemy, że na wszystkie działania innowacyjne, w tym związane z pracami badawczo-rozwojowymi czy cyfryzacją, robotyzacją i automatyzacją przedsiębiorstw, we wszystkich programach operacyjnych na całą kolejną perspektywę, a więc lata 2021-2027, będziemy mogli przeznaczyć ponad 60 mld złotych”.

Zobacz także

Jak zauważyła, „w tym przypadku będzie trzeba wypracować linię demarkacyjną pomiędzy programami krajowymi a regionalnymi”.

Dodała również, że „to wyliczenie jest na bazie ogólnej kwoty wynikającej z propozycji podanej przez KE, a ta propozycja jest ciągle negocjowana”.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita