Zamknij

Budżet 2021. Rząd przyjął założenia do ustawy

28.07.2020 17:06
Budżet 2021. Znamy założenia do projektu ustawy budżetowej
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Rada Ministrów podjęła decyzję w sprawie przyszłorocznego budżetu. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie, że w planach finansowych politycy skupili się na odbudowie polskiej gospodarki w obliczu koronakryzysu.

Spadek PKB, wyhamowanie tempa wzrostu płac, wzrost bezrobocia. Znamy założenia do ustawy budżetowej na 2021 rok.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że „polityka rządu będzie nakierowana na możliwe szybką odbudowę potencjału gospodarczego Polski. Obecnie perspektywy naszej gospodarki zależą przede wszystkim od rozwoju światowego kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19”.

Rząd o finansach kraju. Oto założenia ustawy budżetowej 2021

Głównym założeniem ustawodawcy w planach finansowych na przyszły rok jest napędzanie gospodarki poprzez popyt krajowy. Z kolei motorem wzrostu popytu jest prowadzona od ponad 4 lat polityka socjalna, w tym transfery tj. 500 plus.

Zobacz także

PKB w 2020 roku w konsekwencji koronakryzysu spadnie o 4,6 proc., lecz w 2021 roku urośnie o 4 proc. Na skutek wyhamowania wzrostu płac, stopniowo spadać będą także ceny. Poziom tegorocznej inflacji oszacowano na 3,3 proc, zaś w 2021 roku wzrost cen wyniesie 1,8 proc.

Zarówno prognoza na 2020, jak i na 2021 rok zakłada spadek zatrudnienia. W tym roku oszacowano go na 2,4 proc., a w kolejnym na 0,7 proc.  Stopa bezrobocia ma wzrosnąć do 8 proc. na koniec grudnia 2020 roku, zaś rok później spadnie do 7,5 proc.

Uwzględniając skalę tąpnięcia gospodarczego oraz sytuację na rynku pracy w innych krajach, wzrost bezrobocia w Polsce będzie relatywnie niewielki, co ma związek z działaniami antykryzysowymi podjętymi przez rząd 

– informuje CIR w komunikacie po posiedzeniu rządu

Rząd nie przewiduje spadku wynagrodzeń w gospodarce. Płace będą rosły, ale wolniej niż dotychczas. Przyjęto, że w 2020 r. nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 3,5 proc., wobec 7,2 proc. wzrostu odnotowanego średnio w 2019 r. W 2021 r. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej zwiększy się o 3,4 proc.

Zobacz także

Co z nowymi wpływami do budżetu? Te będą uzależnione od spodziewanego ożywienia gospodarczego, po okresie recesji z 2020 roku – wynika z komunikatu CIR.

Rząd zakłada jednak dalsze uszczelnianie podatków, zaś po stronie wydatkowej – kontynuację transferów socjalnych.

Założenia do ustawy budżetowej zostaną przekazane Radzie Dialogu Społecznego do końca lipca 2020 roku.

RadioZET.pl/PAP