Zamknij

Rząd planuje finanse na 2021 rok. Co z tegorocznym budżetem?

27.07.2020 16:41
Budżet 2021. Rząd zajmie się założeniami do nowej ustawy budżetowej
fot. Piotr Molecki/East News

Najbliższe obrady rządu będą poświęcone założeniom do ustawy budżetowej na 2021 rok. Tymczasem w dobie koronakryzysu tegoroczny plan finansów wymaga korekty.

Koronakryzys odbił się nie tylko na zasobności portfeli Polaków, ale także na wspólnym budżecie. Wydatki państwowe m.in. na realizację tarcz antykryzysowych to miliardy złotych, o które należy skorygować tegoroczny budżet.

Rząd nie śpieszy się z poprawkami do tegorocznego budżetu, ale już planuje finanse na 2021 rok.

Budżet 2020 do poprawki?

W resorcie finansów pośpiechu i obawy o stan finansów publicznych nie widać. Minister finansów Tadeusz Kościński zapewnia o stabilności wspólnej kasy, zaś posłowie PiS przekonują, że temat może poczekać do września.

Zobacz także

- Według mojej wiedzy na wrzesień szykowana jest nowelizacja budżetu, czyli tuż po przerwie wakacyjnej zaczynamy pracę komisji finansów publicznych nad nowelizacją budżetu na rok 2020. Teraz jest to na etapie prac rządowych - powiedział Henryk Kowalczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, cytowany przez PAP.

Podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych szef tego resortu Tadeusz Kościński w odpowiedzi na pytanie PAP mówił, że nie ma pośpiechu przy nowelizacji budżetu.

 - Mamy dobrą płynność, finanse publiczne są zdrowe, to nie jest tak, że nie ma pieniędzy w budżecie i trzeba go nowelizować – mówił minister.

Zobacz także

Rząd zajmie się budżetem… na 2021 rok

W najbliższy wtorek rząd będzie obradował nad przyszłorocznym budżetem. Jak zapowiedział Tadeusz Kościński w rozmowie z PAP, w tym roku PKB spadnie o 4,6 proc., ale w przyszłym roku wzrośnie o 4 proc.

Zobacz także

Ten rok zamknie się inflacją w wysokości 3,3 proc., natomiast w przyszłym roku wzrost cen wyniesie 1,8 proc. Ustawa budżetowa na 2021 rok uwzględni także wzrost konsumpcji o 4,4 proc. po tegorocznym, 4,2 proc. spadku. Stopa bezrobocia ma spaść do 7,5 proc. w 2021 r. po wzroście do 8 proc. na koniec tego roku.

Resort finansów nie zakłada podwyżek w budżetówce w 2021 roku. Do wspólnej kasy wpadnie za to więcej pieniędzy z nowych źródeł. Minister poinformował, że w przyszłorocznym budżecie uwzględniony będzie podatek od sprzedaży detalicznej, wpływy z opłaty cukrowej oraz wpływy z likwidacji OFE.

RadioZET.pl/PAP