Zamknij

Budżet 2021. Kościński: finanse skrojone pod walkę z koronawirusem

07.10.2020 20:19
Budżet 2021 w Sejmie
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Budżet na 2021 rok był przedmiotem obrad Sejmu. Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego „przyszłoroczne finanse są skrojone pod dalszą walkę z koronawirusem”.

  • Budżet na 2021 rok zakłada deficyt rzędu 82 miliardów złotych
  • Dochody państwa mają wynieść 404 mld złotych, zaś wydatki 486 mld złotych
  • Środki na świadczenia socjalne tj. 500 plus, zgodnie z deklaracją resortu, są zabezpieczone

Budżet na 2021 rok „skrojony pod walkę z wirusem”

Debata nad przyszłorocznym budżetem trwała ponad 3 godziny. Wydatki będą większe, 500 plus bezpieczne, a dziura w finansach nadal będzie rosła. Coraz większe zadłużenie kraju to główny zarzut opozycji pod adresem rządzących. Politycy zwracali także uwagę na brak wystarczających środków na ochronę zdrowia.

Zobacz także

Ministerstwo Finansów zapewniło, że przyszłoroczny budżet jest "skrojony pod walkę z koronawirusem" i jest on kolejnym etapem planu powrotu na ścieżkę wzrostu po światowym lockdownie wywołanym przez koronakryzys. W nowym budżecie nie zabraknie środków na inwestycje, ale także na programy społeczne tj. 500 plus.

Rosnące zadłużenie i brak pieniędzy dla szpitali

Szef resortu Tadeusz Kościński odpowiedział na zarzut dotyczący rosnącego zadłużenia państwa. Minister zwrócił uwagę, że przyszłoroczny deficyt będzie niższy o ok. 27 mld zł od tego planowanego na rok bieżący - 109,3 mld zł.

Opozycja zauważyła, że wciąż brakuje środków na finansowanie służby zdrowia. Polityki postulowali m.in. obcięcie wydatków związanych z obronnością i przeznaczenie tych środków na ochronę zdrowia.

Zobacz także

Grozi nam lockdown?

Szef sejmowej komisji finansów poseł Henryk Kowalczyk z partii rządzącej stwierdził, że trudno o konkretne zapisy w przyszłorocznej ustawie budżetowej, gdyż sytuacja gospodarcza ze względu na pandemię jest zmienna. Dodał, że jeśli taka sytuacja, jak lockdown, miałby się powtórzyć w przyszłym roku, to założenia do budżetu 2021 mogą się zmienić.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że projekt budżetu na 2021 r. został skierowany do komisji sejmowych.

RadioZET.pl/PAP