Oceń
Rada Ministrów zatwierdziła budżet na 2020 rok. Zrównoważone finanse mają zapewnić między innymi reformy obciążające biznes, w tym zniesienie trzydziestokrotności składek na ZUS.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
Zniesienie limitu trzydziestokrotności składek na ZUS ma przynieść do budżetu dodatkowe 5,1 miliarda złotych – poinformował rzecznik resortu finansów, Paweł Jurek.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy zobowiązani są płacić składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do kwoty 142 950 złotych rocznie. Powyżej tej kwoty przedsiębiorcy nie mają takiego obowiązku.
Limit odpowiada trzydziestokrotności miesięcznego, średniego wynagrodzenia w gospodarce. W 2020 roku wyniósłby około 156 tysięcy złotych brutto.
Zgodnie z ustawą budżetową limit ten zostanie zniesiony, a przedsiębiorcy opłacą ZUS od całości dochodu.
Organizacje przedsiębiorców wielokrotnie apelowały, że taka reforma składek ZUS jest szkodliwa dla biznesu i stanowi barierę rozwoju firm. W niedawno przesłanym liście do premiera Morawieckiego 55 organizacji zrzeszających firmy zaapelowało o utrzymanie obecnie obowiązującego limitu.
„W trosce o zapewnienie ciągłości rozwoju gospodarczego Polski apelujemy o utrzymanie tzw. limitu składek na ZUS. Zniesienie limitu składek przeczy celom Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, który zakłada zwiększanie udziału innowacyjnych inwestycji oraz tworzenie wysokopłatnych miejsc pracy” – czytamy w liście.
Dalsze losy reformy składek w ZUS pozostają w rękach posłów. Do końca miesiąca Sejm rozpatrzy projekt ustawy budżetowej.
RadioZET.pl
Oceń artykuł