Zamknij

Gdzie rząd szuka oszczędności? Plany na łatanie dziury w budżecie

20.08.2020 16:35
Budżet 2020. Wydatki socjalne i oszczędności w budżetówce
fot. ASkwarczynski/shutterstock (ilustracyjne)

Resort finansów poprawił projekt tegorocznego budżetu. Pandemia sprawiła, że zerowy początkowo deficyt urósł do kwoty 109 mld złotych. Dziurę w budżecie trzeba będzie z czasem załatać. Jaki plan na finanse ma rząd?

Miały być zrównoważone finanse, a jest 109 mld złotych deficytu. Pandemia zmusiła polityków do zmiany tegorocznej ustawy budżetowej.

Minister finansów Tadeusz Kościński podczas konferencji prasowej mówił o konieczności wyrównania finansów w kolejnych latach. Niezbędne będą oszczędności lub nowe wpływy do wspólnej kasy. Gdzie ich szukać?

Tarcze antykryzysowe trzeba będzie spłacić

Podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów Tadeusz Kościński mówił o kondycji finansów publicznych. Wskazał, że „pełne odbicie w danych makroekonomicznych” nastąpi w 2022 roku. Dodał także, że programy rządowe tj. tarcze antykryzysowe trzeba będzie spłacić.

Zobacz także

Wiceminister Piotr Patkowski zaznaczył, że spłata zobowiązań zaciągniętych w tym roku na rzecz walki z koronakryzysem rozpocznie się w 2025 roku i potrwa przez kilka kolejnych lat. Jak wskazał, być może kolejne rządy będą obarczone zadaniem „wyrównania rachunków”.

Tarcze antykryzysowe trzeba będzie spłacać. Proces ten rozpocznie się w 2025 roku i będzie trwał przez kolejne, trudne dla budżetu lata. Być może to kolejne rządy będą musiały dbać o poziom wydatków. My dziś patrzymy na budżet nie tylko w perspektywie bieżącego roku, ale w perspektywie całej dekady. Już dziś dbamy o to, by w kolejnych latach była przestrzeń na to, by spłacać tarcze antykryzysowe 

– mówił Patkowski

Chude lata w administracji zamiast nowych podatków

Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów o to, czy w bieżącym i w kolejnych planach budżetowych uwzględnione będą ekstra dochody np. w postaci nowych podatków.

Minister finansów Tadeusz Kościński odpowiedział, że rząd nie zamierza zwiększać podatków.

Nie zwiększamy podatków, nie będzie nowych danin. Pracujemy nad matrycą VAT i zamierzamy iść na rękę podatnikom i zmniejszać zobowiązania

– mówił minister

Przedstawiciel resortu na pytanie o planowaną obniżkę podatku VAT do 22 procent odparł jednak, że stawka to pozostanie na obecnym poziomie 23 procent.

Zobacz także

W jaki sposób rząd zamierza zatem zaoszczędzić? Wiceminister Patkowski mówił, że przyszłoroczny budżet przewiduje zamrożenie płac w administracji. W założeniach do budżetu 2021 ustawodawca nie przewidział podwyżek dla budżetówki.

Administracja musi dać dobry przykład i musi oszczędzać. Będą wydatki na inwestycje publiczne, na programy socjalne, ale i oszczędności właśnie w administracji

– mówił Piotr Patkowski

Zobacz także

RadioZET.pl