Zamknij

Koronawirus uderza w budżet państwa. ZUS odnotował mniejsze wpływy

28.04.2020 12:35
Budżet 2020. Na tarczy antykryzysowej traci państwo
fot. Shutterstock/ forma82 (ilustracyjne)

Pomoc dla przedsiębiorców odbywa się kosztem budżetu państwa. ZUS przedstawia pierwszy rachunek za epidemię i odnotowuje spadek wpływów ze składek – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa to szereg ulg i zwolnień dla przedsiębiorców, na czym traci budżet państwa. Zwolenia z części opłat lokalnych, zwolnienie ze składek na ZUS czy wypłata ekstra świadczeń już odbija się na finansach państwa.

Pakiet zmian ma ochronić przedsiębiorców i pracowników przed skutkami kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Szacowana wartość takiego wsparcia to co najmniej 212 mld złotych, czyli 10 procent PKB. Każda kolejna nowelizacja tarczy wiąże się ze zwiększeniem wydatków budżetowych. We wtorek 28 kwietnia do Sejmu przekazana został już trzeci projekt w ramach pakietu dla pracodawców i pracowników.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” przez 20 dni kwietnia wpłaty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spadły o jedną piątą w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Jak wynika z danych ZUS, na które powołuje się dziennik, w pierwszych 20 dniach kwietnia płatnicy wpłacili 17,9 mld zł, czyli o 4,8 mld zł mniej niż w porównywalnym okresie 2019 roku. To ponad 20-procentowy spadek dochodów zakładu.

To zła prognoza dla finansów państwa. Dziury w budżecie nie da się uniknąć nawet przy większych dotacjach do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak podaje gazeta, dług Skarbu Państwa po raz pierwszy w historii przekroczył bilion złotych.

Rząd będzie musiał pożyczać, bo obecny kryzys uderza w finanse publiczne z dwóch stron: przez spadek dochodów oraz zwiększenie wydatków, choćby na pakiet pomocowy 

– mówi Marcin Czaplicki, ekonomista PKO BP

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”